10 kwietnia bieżącego roku, funkcjonariusze wydziału kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Środzie Wielkopolskiej, zatrzymali czterech mężczyzn podejrzanych o przestępstwo kradzieży z włamaniem do jednego z domów jednorodzinnych na terenie powiatu średzkiego. Podczas nieobecności właścicieli, podejrzani wtargnęli do środka, skąd zabrali drogocenne biżuteryjne przedmioty, pieniądze zarówno w polskiej jak i zagranicznej walucie oraz elementy wykonane ze złota. Łączna wartość strat została oszacowana na ponad 240 000 złotych.

Na przypomnienie, we wcześniejszym miesiącu listopadzie poprzedniego roku, doszło do podobnego incydentu. Policja natychmiast po otrzymaniu zgłoszenia przybyła na miejsce i przeprowadziła wszystkie wymagane czynności procesowe i pozaprocesowe. Włamywacze nie tylko dokonali kradzieży gotówki, ale również wartych uwagi przedmiotów biżuteryjnych oraz złota. Suma tych dóbr wyniosła ponad 230 000 złotych. Dodatkowo, sprawcy spowodowali szkody materialne w domu, wartość których przekroczyła 10 000 złotych.

Dzięki starannej i skrupulatnej pracy członków Wydziału Kryminalnego, udało się zidentyfikować i ustalić personalia sprawców tego przestępstwa. W dniu 10 kwietnia, średzcy mundurowi podjęli działania na terytorium województwa dolnośląskiego, gdzie w powiecie jaworskim zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 26 i 28 lat. Jedną z zaskakujących okoliczności było odnalezienie przy jednym z mężczyzn substancji odurzających i psychotropowych o wadze ponad 85 gramów. Przeszukanie miejsca zamieszkania zaowocowało odzyskaniem części utraconego mienia.

Sąd uwzględnił wniosek Prokuratora i tymczasowo aresztował mieszkańców powiatu jaworskiego na okres trzech miesięcy. Wszyscy zatrzymani byli już wcześniej notowani za podobne przestępstwa. Za włamanie i kradzież w warunkach recydywy grozi im kara nawet do 15 lat pozbawienia wolności.

Jednocześnie, funkcjonariusze dokonali zatrzymania dwóch kolejnych mężczyzn, podejrzanych o współpracę przy włamaniu i kradzieży. Skuteczne dochodzenie wykazało, że jeden z nich jest mieszkańcem powiatu średzkiego, a drugi powiatu jarocińskiego. Wobec obu oskarżonych Sąd nałożył środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji oraz zakazu opuszczania kraju.

Kodeks karny polski przewiduje karę do 10 lat pozbawienia wolności za przestępstwo włamania. W przypadku recydyw, kara ta może być surowsza, sięgając nawet do 15 lat pozbawienia wolności.

Śledztwo nadal trwa i Policja nie wyklucza możliwości kolejnych zatrzymań w tej sprawie.