Policja z Komendy Wojewódzkiej w Poznaniu rozpracowała grupę przestępczą, która stosując znaną metodę „na wnuczka”, wyłudzała pieniądze od starszych osób. Wszystko zaczęło się we wrześniu ubiegłego roku, kiedy to dwie osoby zamieszkałe w Poznaniu zostały oszukane na kwotę blisko 5o tysięcy złotych. Oszuści skontaktowali się telefonicznie pod pretekstem „ochrony” ich środków finansowych.

Informacje o przestępstwie dotarły do poznańskich funkcjonariuszy, którzy podjęli śledztwo. Ich praca zaowocowała przekazaniem zgromadzonych dowodów do Niemiec, gdzie według ustaleń, trzej członkowie grupy przebywali i kontynuowali swoją działalność. W wyniku współpracy polskiej i niemieckiej policji, 31 października zatrzymano oszustów tuż po tym, jak wyłudzili od kolejnej ofiary 25 tysięcy euro.

Jednakże to nie koniec akcji policji. 25 marca tego roku, zatrzymano jeszcze dwie osoby, które posiadały przy sobie prawie 36 tysięcy złotych, które właśnie wyłudziły od kolejnej ofiary. Zatrzymanie miało miejsce w pociągu, podczas powrotu z „akcji”. Prokuratura Rejonowa w Świnoujściu zajmuje się obecnie tym wątkiem sprawy.

23 kwietnia policja przeprowadziła kolejne, masowe zatrzymania w różnych miastach: Wrocławiu, Warszawie i Gdańsku. Łącznie aresztowano 15 osób, wśród których znajdowali się zarówno bezpośredni oszuści, jak i kurierzy oraz osoby odpowiedzialne za planowanie przestępstw. W czasie akcji zabezpieczono telefony komórkowe, karty SIM, bankomatowe oraz narkotyki.

Oszuści stosowali różne metody, nie ograniczając się jedynie do schematu “na wnuczka”, ale również wykorzystywali narrację „na policjanta” czy „na adwokata”. Cechą wspólną tych działań była presja czasu wywierana na rozmówcę oraz manipulacja mająca na celu przekonanie go do przekazania gotówki obcej osobie, pozostawienia jej w ustalonym miejscu lub nawet wyrzucenia przez okno.

Wszystkim podejrzanym postawiono zarzuty oszustwa. Siedmiu z nich dodatkowo będzie odpowiadać za udział w zorganizowanej grupie przestępczej i trafiło tymczasowo do aresztu. Wszyscy ryzykują kary do 8 lat pozbawienia wolności.