Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach to jeden z oddziałów Muzeum Pierwszych Piastów gromadzące zabytki, przedmioty dawnych mieszkańców Wielkopolski. Zlokalizowany jest nad brzegiem jeziora Lednica. Obiekt został otwarty dla turystów w marcu 1982 lecz status muzeum Park Etnograficzny otrzymał w  maju 1993.

Poznaj bliżej miejsce, które warto zobaczyć chociaż raz w życiu. Udaj się w podróż w czasie. Zapisz na swojej liście miejsc do odwiedzenia i poznaj życie dawnych mieszkańców Wielkopolski.

Ekspozycja Skansenu w Dziekanowicach

Odwiedzając Park etnograficzny turysta zobaczy szereg artefaktów prezentujących kulturę dawnych mieszkańców Wielkopolski. turysta ma okazję tutaj zobaczyć zabudowania wiejskie z tego obszaru wraz z wyposażeniem budynków.

Poszczególne obiekty zostały zebrane w całe zagrody, całość ekspozycji przypomina wielkością całą dużą wieś. Wszystkich oryginalnych obiektów jest około 40, są to eksponaty pochodzące z różnych części Wiekopolski jak i mnóstwo rekonstrukcji historycznych. Najmłodszy eksponat pochodzi z roku 1932. Zaś najstarszy artefakt pamięta rok 1602.

Podczas spaceru po tym rozległym terenie turysta zobaczy takie atrakcje jak:

  • pełne zagrody wiejskie w tym budynki gospodarcze oraz domostwa z pełnym wyposażeniem
  • drewniany kościół wiejski i kapliczka z Otłoczyna
  • cmentarz szkieletowy
  • dworek z jarmarkiem z okresu baroku, w części zabudowań dworskich umieszczona jest wystawa muzealna prezentująca przedmioty używane codziennie przez mieszkańców. zobaczyć można tutaj również pracę i życie tutejszych rzemieślników.
  • dawna pasieka
  • miejscowa karczma
  • wiatraki
  • młyn wodny, oryginalny obiekt przeniesiony na teren parku w 1992-2003 roku

Aby zwiedzić Muzeum Wsi Wielkopolskiej spokojnym indywidualnym trybem potrzeba około 2 – 3 godziny. Warto odwiedzić to miejsce w trakcie trwania imprez cyklicznych takich jak: Topienie Marzanny, Majówka, Żywy Skansen czy Pożegnanie Lata, ale także  z okazji Świąt takich jak: Boże Ciało i Święto Matki Boskiej Zielnej. Podczas ich trwania dawna wieś wielkopolska wręcz ożywa dawnym życiem.

Turysta może zobaczyć rzesze rzemieślników i miejscowych artystów ludowych. Jest to okazja do spróbowania lokalnych smakołyków, uczestnictwa we Mszy Świętej w miejscowym zabytkowym kościele.