Nowy rozdział w historii Poznania został otwarty z początkiem bieżącego roku, gdy rozpoczęły się prace przygotowawcze na terenie przyszłego Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, zlokalizowanego przy ulicy Północnej 9. Pierwszym etapem prac było rozebranie istniejącego tam wcześniej lodowiska oraz porządkowanie i zabezpieczanie roślinności przed następnymi etapami robót. W tym momencie na placu budowy można zaobserwować jedną z najpotężniejszych maszyn do palowania dostępnych w Polsce.

Pierwsze zadanie dla tej imponującej maszyny to wykonanie kluczowego elementu konstrukcji budynku – wiercenie pali o głębokości około 27 metrów. Według planów, pod przyszłym muzeum znajdzie się ponad 500 takich pali, które mają za zadanie utrzymanie podziemnej części struktury na odpowiedniej głębokości. Dzięki tej metodzie budynku nie zagrozi osiadanie ani wypchnięcie przez wody gruntowe. Cały proces palowania planowany jest do zakończenia latem, dokładnie do połowy lipca 2024 roku – mówi Karolina Brzezicka z Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

Po zakończeniu etapu palowania, ekipa budowlana rozpocznie prace nad ścianami szczelinowymi, które będą tworzyć kontury przyszłej wystawy stałej. Następnie przystąpią do głębienia wykopu. Te działania są zaplanowane na jesień bieżącego roku i również wymagają użycia ciężkiego sprzętu. Maszyna, która będzie odpowiedzialna za realizację pali, jest jedną z największych w kraju – dodaje Brzezicka.

Ostatecznie nowy obiekt muzealny będzie składać się z czterech budynków o różnych, ale komplementarnych funkcjach. Znajdą się one zarówno na powierzchni, jak i pod ziemią, gdzie powstanie stała ekspozycja muzeum. Budowa Nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 jest najważniejszą inwestycją w historii Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości oraz pierwszą tego rodzaju inwestycją w Poznaniu i Wielkopolsce od 1989 roku.