Podpisano kontrakt z przedsiębiorstwem odpowiedzialnym za przygotowanie projektu odnowy. Ministerstwo Infrastruktury wyjaśniało wtedy, że umowa na opracowanie projektu dla tej linii jest zapowiedzią bardziej komfortowych podróży w regionie Wielkopolski oraz w kierunku Bydgoszczy.

Po upływie trzech lat, PKP PLK zamierzają sfinalizować kontrakt z wykonawcą tego zadania inwestycyjnego. Linia będzie przygotowana do użytku pod koniec nadchodzącego roku. W ramach prac modernizacyjnych na odcinku długości 26 kilometrów w Wielkopolsce pojawi się nowy tor kolejowy, na którym pociągi będą mogły rozwijać prędkość do 120 km/h. Będą tam również dwie mijanki, które pozwolą na zwiększenie liczby pociągów korzystających z tej linii.

Jak już informowaliśmy w roku 2022, projekt modernizacyjny uwzględnia odnowienie peronów na sześciu stacjach i przystankach, między innymi w Kobylcu, Grylewie oraz Gołańcz. W Wągrowcu mieszkańcy skorzystają z nowego przystanku. Na przebudowanych peronach zainstalowane zostaną między innymi wiaty, ławki oraz jasne oświetlenie. Każda z tych przestrzeni będzie dostosowana do potrzeb osób z ograniczonymi możliwościami poruszania się.

Firma PORR będzie odpowiedzialna za realizację prac, a ich koszt wyniesie ponad 243 miliony złotych. Umowa zostanie podpisana w drugiej połowie bieżącego roku, a całość prac powinna potrwać nieco ponad rok.

Co więcej, projekt zakłada odnowienie odcinka linii tylko na terenie województwa wielkopolskiego. Wiadomo jednak, że istnieją też plany modernizacji na odcinku leżącym w województwie kujawsko-pomorskim. Nowa infrastruktura kolejowa ma powstać na trasie granica województw – Kcynia oraz dalej – od Kcyni do Nakła nad Notecią. Prace te będą realizowane jako część prac utrzymaniowych PKP PLK. Dzięki temu, Poznań zyska alternatywną trasę dojazdu do Bydgoszczy – przez Wągrowiec, Gołańcz, Kcynię i Nakło nad Notecią.