W południe, w Szkole Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej (PSP) w Poznaniu, miał miejsce gwałtowny wybuch oleju. Na chwilę obecną przyczyny zdarzenia są nieznane. Funkcjonariusze straży pożarnej zapewniają, że nie podjęli żadnych działań na miejscu zdarzenia, choć potwierdzili istnienie ofiar.

Z informacji udzielonych przez Marcina Tecława z Komendy Miejskiej PSP dowiadujemy się, że niefortunne zdarzenie miało miejsce w poniedziałek, 13 maja, w godzinach przedpołudniowych na terenie Szkoły Aspirantów PSP przy ulicy Czechosłowackiej. 7 osób doznało obrażeń. Strażacy twierdzą jednak, że na miejscu nie podejmowali żadnych specjalnych działań.

Rafał Wypych, rzecznik prasowy Szkoły Aspirantów w Poznaniu poinformował, że do zdarzenia doszło podczas zajęć fizykochemii spalania środków gaśniczych. W efekcie tego incydentu, który miał potencjał eksplozyjny, doszło do poparzeń kadetów uczestniczących w zajęciach. W sumie dziewięć osób zostało poszkodowane, z czego ośmiu trafiło do szpitala. Wypych podkreślił, że wszyscy poszkodowani otrzymali natychmiastową pomoc na miejscu od reszty kadetów i prowadzących zajęcia. Następnie zostali przewiezieni do poznańskich szpitali z oparzeniami I i II stopnia. Wszystkie ofiary mogły samodzielnie opuścić salę wykładową i były przytomne – informuje rzecznik.

Wypych wyjaśnił, że eksplozja miała miejsce w trakcie zajęć z fizykochemii spalania środków gaśniczych. Celem zajęć było wykorzystanie urządzenia mierzącego temperaturę zapalenia palnej cieczy. Rzecznik dodał, że nie jest pewien co mogło spowodować wybuch. Radio ZET poinformowało bowiem, że na miejscu zdarzenia działa policja pod nadzorem prokuratora.

Łącznie w zajęciach brało udział 20 kadetów pod kontrolą dwóch doświadczonych wykładowców. Wypych zapewnia, że życiu rannych nie zagraża żadne bezpośrednie niebezpieczeństwo. Dodał również, że trwają badania mające na celu ustalenie, czy doszło do eksplozji cieczy. Urządzenie służące do określania temperatury zapłonu jest niewielkich rozmiarów i wypełnia się nim ciecz o objętości do 50 ml. Ciecz ta jest podgrzewana w urządzeniu, które jest zasilane elektrycznie – podsumował Wypych.