Na przestrzeni ostatnich kilku tygodni, parking przy znanej Galerii Malta, znajdującej się w Poznaniu, stopniowo zaczął znikać. Maszyny rozbiórkowe systematycznie niszczą betonową konstrukcję, tnąc zbrojenia i krusząc beton. W miejscu, gdzie nie tak dawno temu, bo tylko przed trzema laty powstawała ta znana galeria handlowa na ulicy abp. Baraniaka, niedługo ma stanąć nowe osiedle mieszkaniowe. Przygotowaliśmy dla Państwa najświeższe zdjęcia z miejsca tych prac.

Pierwszy akt budowy tej kultowej Galerii Malta rozpoczął się na przełomie 2006 i 2007 roku. Gdy pierwszy etap prac dobiegł końca, w maju tego samego roku, odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego. W wydarzeniu brały udział takie osobistości jak prezydent Poznania Ryszard Grobelny, delegat Kurii Metropolitalnej w Poznaniu oraz przedstawiciele kilku instytucji mających swoje siedziby na terenie Malty.

Barbara Topolska, Dyrektor Generalna NEINVER Polska, inwestor obiektu, podczas uroczystości wyraziła swoje oczekiwania względem inwestycji. Chciała, aby galeria stała się powodem do dumy dla inwestora, wizytówką nowoczesnej rozrywki dla mieszkańców Poznania i Wielkopolski oraz atrakcją, która idealnie wpisze się w krajobraz Malty.

Projekt budowy przygotowały pracownie: Ewy i Stanisława Sipińskich, APA Wojciechowski oraz Diagram. Realizacja przebiegała sprawnie. Rok później, w czerwcu 2008 roku, odbyło się zawieszenie wiechy z udziałem około 500 pracowników budowy. Galeria Malta osiągnęła wtedy docelową wysokość, a prace przeniosły się do wnętrza obiektu.

Jednak nie wszyscy poznaniacy byli radośnie nastawieni do powstającej galerii. Niektórzy z nich nie kryli swojego niezadowolenia, uznając ją za zupełnie zbędny element krajobrazu miasta. Pan Artur, mieszkający w okolicy Malty, skrytykował nową inwestycję mówiąc: „Ta galeria to gigantyczny bunkier, który powstał w jednym z najpiękniejszych terenów Poznania”.

Po 14 latach istnienia Galerii Malta w Poznaniu zdecydowano o jej sprzedaży i rozbiórce. Złożono wniosek do Urzędu Miasta Poznania w maju 2023 roku, a pracę rozbiórkowe rozpoczęto na początku lutego 2024 roku. Ostatni klub sportowy Malta Squash zamknięto 18 grudnia 2023 roku.