Podczas świętowania 105. rocznicy Powstania Wielkopolskiego, mieszkańcy Poznania uczczą ten ważny dzień na wielką skalę. Planowane są liczne atrakcje, w tym koncert z udziałem znanych artystów, miasteczko powstańcze na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich czy też główne uroczystości w Poznaniu i marsz przez ulice Warszawy od katedry do placu Piłsudskiego.

Marszałek Marek Woźniak zwraca uwagę, że Powstanie Wielkopolskie to wydarzenie radosne i zwycięskie, które jednoczy mieszkańców regionu i daje powód do dumy ze swoich przodków. To także ważny element budowania odrębności Wielkopolski i motywacja do dalszego działania na rzecz regionu. Dlatego też Marszałek Woźniak zapowiada, że obchody 105. rocznicy będą bogatsze niż zwykle, a kulminacją będą Miasteczko Powstańcze oraz Koncert Wielkopolska GRA! dla muzeum, które odbędą się w weekend 16 – 17 grudnia i główne uroczystości 27 grudnia.

6 listopada rozpoczęła się sprzedaż biletów na Koncert Wielkopolska GRA! dla muzeum. Cena biletu to 50 złotych i będzie to wkład w budowę nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego, które planowane jest do otwarcia na przełomie roku. Prace nad projektem są zaawansowane, trwają rozmowy z firmą mającą podjąć się budowy nowego gmachu muzeum. Na koncercie wystąpią tacy artyści jak: Katarzyna Nosowska, Krzysztof Zalewski, Natalia Przybysz, Natalia Szroeder, Piotr Rogucki, Kev Fox, Michał Wiraszko i zespół Muchy.

16-17 grudnia odbędzie się również Miasteczko Powstańcze, podczas którego odwiedzający będą mogli poczuć atmosferę powstania sprzed ponad stu lat. Będą tam obecni członkowie grup rekonstrukcyjnych, a także będzie możliwość wykonania stylizowanych zdjęć. Przewidziane są konkursy, quizy i warsztaty oraz możliwość ogrzania się bezalkoholowym grogiem powstańczym. 16 grudnia o godzinie 18.00 wystąpi zespół LUXTORPEDA.

W Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, Samorząd Województwa Wielkopolskiego razem z Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 będzie organizować centralne obchody 105. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu. Planowane są m.in. złożenie kwiatów na mogile gen. Stanisława Taczaka i płk. Wincentego Wierzejewskiego, msza święta w intencji Powstańców Wielkopolskich w poznańskiej Farze czy centrale uroczystości i ceremonia złożenia kwiatów przy pomniku Powstańców Wielkopolskich.