Dwudziestego szóstego listopada 2022 roku, na szczycie klimatycznym ONZ oznaczonym numerem COP28, który miał miejsce w Dubaju – stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Wielkopolska zasiliła swoimi siłami międzynarodową koalicję Powering Past Coal Alliance (PPCA). Ta organizacja działa na rzecz przyspieszonego przekształcenia systemów energetycznych z opierających się na węglu na te, które wykorzystują czystą energię. Tego samego dnia do PPCA dołączyły również takie podmioty jak Stany Zjednoczone, Czechy, Cypr, Dominikana, Islandia i Kosowo, a także norweskie miasto Taoyuan położone na Tajwanie.

Marszałek województwa wielkopolskiego, Marek Woźniak, wyraził swoją satysfakcję z możliwości przystąpienia Wielkopolski do PPCA. Podkreślił, że bycie częścią takiego grona regionów, które mają duże doświadczenie w transformacji energetycznej, jest dla Wielkopolski nie tylko zaszczytem, ale także zobowiązaniem do ciężkiej pracy. Marszałek Woźniak zauważył, że ogłoszenie przystąpienia do PPCA podczas tak ważnej dla klimatu imprezy jak COP28 podkreśla znaczenie tej decyzji. Celem Wielkopolski jest przejście od produkcji energii z węgla do czystej energii, co jest jednym z priorytetów Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Wielkopolska realizuje te cele między innymi poprzez Fundusz Sprawiedliwej Transformacji Wschodniej Wielkopolski. W nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej na ten cel przeznaczono ponad 400 milionów euro. Marszałek Woźniak wyjaśnił, że oprócz tego funduszu, Wielkopolska realizuje również wiele innych projektów, takich jak LIFE After Coal Pl, a także różne inicjatywy związane z rozwojem gospodarki opartej na wodorze. Wielkopolska jest również członkiem Hydrogen Europe, najbardziej reprezentatywnej sieci zajmującej się wodorem i ogniwami paliwowymi na Starym Kontynencie.

Marek Woźniak podkreśla, że Wielkopolska jest pierwszym regionem Polski, który przystąpił do PPCA. Dodał, że region zgłosił również swoje chęci dołączenia do grupy Climate Group. Marszałek wielkopolski wyraził przekonanie, że tego typu partnerstwa zwiększają możliwości regionów w dążeniu do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Przystąpienie Wielkopolski do PPCA jest kontynuacją wyznaczonej przez nią ścieżki. Marszałek Woźniak podkreślił, że musimy połączyć nasze siły w tym trudnym przedsięwzięciu, jakim jest transformacja energetyczna, mając na uwadze wyzwania, które stawia ona przed ludźmi. Transformacja musi być sprawiedliwa. „Nasza współpraca ma znaczenie nie tylko dla nas tu i teraz. Przede wszystkim chodzi o przyszłe pokolenia i to, żeby mogły one żyć w świecie przyjaznym dla życia”, zakończył swoje przemówienie marszałek.