Za przekroczenie dozwolonej prędkości kierowcy, którzy zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy policji drogowej w weekend, musieli zmierzyć się z konsekwencjami takimi jak odebranie praw jazdy na 3 miesiące, otrzymanie wysokich mandatów i punktów karnych. Największym przestępstwem „pochwalił” się operator citroena, który osiągnął prędkość 113 km/h w obszarze zabudowanym. Okazało się, że ten sam mężczyzna wcześniej był zatrzymany za nadmierną prędkość. W wyniku nowych przepisów dotyczących recydywy, 23-letni sprawca został ukarany grzywną w wysokości 4 tysięcy złotych i otrzymał 14 punktów karnych.

Niestety, drogi miasta i powiatu ostrowskiego są pełne kierowców, którzy lubią jeździć szybko, zapominając, że to jest główna przyczyna wielu tragicznych wypadków drogowych. Taki brak odpowiedzialności pokazują ci kierowcy, którzy znacznie przekraczają dozwoloną prędkość w obszarach zabudowanych.

10 listopada, tuż przed godziną 15:00 w Psarach, funkcjonariusze ruchu drogowego zatrzymali do kontroli kierowcę peugeota. Powodem interwencji było nadmierna prędkość, jaką osiągał 25-letni mężczyzna – jechał 113 km/h, przekraczając dozwoloną prędkość o 63 km/h. W rezultacie, kierowca stracił prawo jazdy na 3 miesiące, musiał zapłacić grzywnę w wysokości 2 tysięcy złotych i dostał 14 punktów karnych.

11 listopada, kilka minut po godzinie 11:00 w miejscowości Głogowa, policjanci zatrzymali kierowcę skody jadącego z prędkością 107 km/h. 46-latek również został pozbawiony prawa jazdy na 3 miesiące, musiał zapłacić grzywnę w wysokości 1500 zł i otrzymał 13 punktów karnych. Tego samego dnia, o godzinie 12:30 w Ligocie, zatrzymano kierującego VW Transporterem. Mężczyzna jechał z prędkością 105 km/h i został ukarany mandatem w kwocie 1500 zł oraz otrzymał 13 punktów karnych.

12 listopada, po godzinie 15:00 w Jaskółkach, funkcjonariusze zatrzymali kierowcę citroena. Mężczyzna jechał 113 km/h w obszarze zabudowanym. Jak się okazało, nie był to jego pierwszy raz – wcześniej już był zatrzymany za przekroczenie prędkości. W rezultacie nowych przepisów dotyczących recydywy, ten 23-letni pirat drogowy został ukarany grzywną w wysokości 4 tysięcy złotych i otrzymał 14 punktów karnych.

Warto pamiętać, że od 1 stycznia 2022 roku obowiązuje nowa taryfikacja mandatów: za przekroczenie prędkości o 51-60 km/h mandat wynosi 1500 zł, za przekroczenie prędkości o 61-70 km/h mandat wynosi 2000 zł, a za przekroczenie prędkości o 71 km/h (lub więcej) mandat wynosi 2500 zł. Recydywa dotyczy kierowców, którzy dwukrotnie popełnili to samo wykroczenie drogowe w ciągu dwóch lat. Zasada ta obowiązuje od 17 września 2022 roku i oznacza podwojenie kary finansowej za powtórne złamanie tego samego przepisu.

Zachęcamy wszystkich uczestników ruchu drogowego do zachowania ostrożności i przestrzegania obowiązujących przepisów. Bez względu na to, jakim środkiem transportu się poruszamy, wszyscy mamy jeden cel – bezpiecznie dotrzeć do naszego miejsca docelowego.