W Poznaniu rozpoczęły się przygotowania do nadchodzących świąt Bożego Narodzenia. Miasto planuje zorganizować w tym roku najdłuższy w swojej historii, a jednocześnie jeden z najdłuższych w całym kraju jarmark świąteczny, który potrwa ponad 50 dni. Działania te wchodzą w skład większego projektu o nazwie Betlejem. Pierwotne otwarcie jarmarku zaplanowano na placu Wolności, już 17 listopada o godzinie 19:00. Na otwarciu będzie można podziwiać mapping na Arkadii. Całe wydarzenie potrwa do 7 stycznia.
Po czteroletniej przerwie na placu Wolności pojawi się młyńskie koło. Dodatkowo, goście będą mogli skorzystać z karuzel z reniferami, weneckiej oraz Świątecznego Pociągu. W sumie swoje produkty zaprezentuje 60 wystawców z różnych części globu. Wśród wielu atrakcji, znajdzie się także sklep oferujący upominki z motywem Harry’ego Pottera. Po raz pierwszy na stoiskach z jedzeniem pojawią się amerykańskie corndogi, ale równie ważne są tradycyjne przysmaki, które cieszą się niewzruszoną popularnością.
Jednak Betlejem na placu Wolności to nie tylko jarmark. W ramach wydarzeń odbędzie się spotkanie ze Świętym Mikołajem prosto z Laponii, zaplanowane na 11 grudnia. Jarmark będzie otwarty codziennie od 11:00 do 21:00, z wyjątkiem 24 grudnia, kiedy to będzie nieczynny, oraz 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia, kiedy godziny otwarcia skrócą się do przedziału 13:00-21:00.
Dzień po otwarciu jarmarku na placu Wolności, swoje podwoje otworzy jarmark na terenie MTP. Także tam pojawi się młyńskie koło oraz lodowisko i wiele innych atrakcji. Ten etap Betlejem zakończy się 22 grudnia. W poniedziałki jarmark będzie nieczynny.
W dniach 8 – 10 grudnia odbędzie się 17. edycja POznań Ice Festival. W tym roku rzeźby lodowe powstawać będą pod Alfami przy ulicy Święty Marcin. 24 artystów z 9 krajów weźmie udział w rywalizacji.
Prace nad świątecznymi iluminacjami już trwają i mają zakończyć się do 1 grudnia. Ozdoby będą nawiązywać do poznańskich legend, a przy każdej z nich znajdzie się kod QR umożliwiający zapoznanie się z daną historią. W tym roku na Śródce pojawi się piękna, przestrzenna instalacja świetlna podkreślająca śródecki mural. Podświetlone zostaną także m.in. most Biskupa Jordana, Ostrów Tumski, plac Mickiewicza, plac Cyryla Ratajskiego czy ul. św. Marcin i Chwaliszewo. Dodatkowo, miejska choinka pojawi się na placu Kolegiackim.