Znajdująca się na Wildzie ulica Czarnieckiego w Poznaniu, przechodzi ekologiczną metamorfozę. Intensywne nasadzenia zielonej roślinności ruszyły po odzyskaniu przestrzeni poprzez odbrukowanie nieużywanej nawierzchni po stronie wschodniej tej ulicy.

Wiosną 2021 roku, wprowadzono na Wildzie strefę płatnego parkowania, co znacząco zmieniło organizację ruchu na ulicy Czarnieckiego. Samochody nie są już zaparkowane na chodnikach, a teraz mają do dyspozycji wyznaczone miejsca parkingowe na jezdni. Wynikające z tego przeprojektowanie nawierzchni dało większą przestrzeń dla pieszych oraz umożliwiło powrót zieleni.

Całkowita powierzchnia zieleni po tych zmianach wynosi obecnie około 450 metrów kwadratowych. W zeszłym roku przeprowadzono remont chodnika po wschodniej stronie ulicy Czarnieckiego i przygotowano miejsca pod nowe nasadzenia. Teraz, w ramach prac trwających obecnie, zostanie posadzonych 8 drzew lip drobnolistnych oraz niemal 200 krzewów ozdobnych, takich jak róże, budleje i lilaki. Ponadto, w planach jest posadzenie 192 kocimiętek oraz 100 sadzonek traw ozdobnych. Oczekuje się zakończenia tych prac na początku następnego tygodnia. W ostatnim etapie, zaplanowanym na jesień, zostanie dosadzonych dodatkowo około 3500 cebulek hiacyntów.

Zaobserwowane zmiany na ulicy Czarnieckiego mają bardzo pozytywny wpływ na krajobraz miejski, zwiększając jednocześnie powierzchnię retencjonującą wodę i poprawiając jakość powietrza. Zieleń nie tylko upiększa przestrzeń miejską, ale również pełni istotną rolę ekologiczną.