Mieszkańcy zgłaszali swoje niezadowolenie ze względu na głośność emitowaną przez jednoślady. Skargi dotyczyły pięciu motocykli z sześciu sprawdzonych, które miały zatrzymany dowód rejestracyjny. Informacje o nadmiernym hałasie wywołanym przez te pojazdy zostały przekazane do policji poprzez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Policja w Gostyniu zareagowała na te skargi i podjęła działania w wyznaczonym miejscu, wykorzystując sonometr, czyli sprzęt służący do mierzenia intensywności dźwięku. Wszystko po to, aby sprawdzić, czy głośność jednośladów jest w granicach norm. Skontrolowano łącznie sześć pojazdów, jednak tylko jeden z nich nie przekraczał dopuszczalnej głośności. Z powodu przekroczenia norm hałasu, pięć jednośladów zostało wycofanych z ruchu drogowego. Wśród nich był jeden motocykl o pojemności do 125 cm3 oraz cztery motorowery, których poziom hałasu wynosił aż 100 dB.

Policjanci podjęli decyzję o zatrzymaniu dowodów rejestracyjnych dla pięciu jednośladów. Pojazdy te będą musiały poddać się ponownej kontroli technicznej, aby sprawdzić czy spełniają wymogi dotyczące poziomu emitowanego hałasu. Dopiero po pomyślnym przejściu tej kontroli, będą mogły wrócić na drogi.

Maksymalny dopuszczalny hałas jaki może generować motocykl wynosi do 94 dB dla jednośladów z silnikami o pojemności do 125 cm3 i do 96 dB dla modeli z silnikami o większej pojemności – przypomina policja.