Agentom Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) udało się aresztować troje rektorów z prywatnych uczelni w Koninie, Szczecinie i Częstochowie. Akcja była przeprowadzana przez oddział CBA z Rzeszowa pod nadzorem Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.
Śledztwo prowadzone przez funkcjonariuszy CBA skupia się na działaniach podjętych przez zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie są podejrzewani o wystawianie fałszywych dyplomów i certyfikatów MBA w zamian za korzyści osobiste i materialne. Posiadanie takich dokumentów pozwalało na zajmowanie stanowisk w radach nadzorczych spółek, w których udział ma Skarb Państwa.
Podczas akcji przeprowadzonej 6 czerwca aresztowano trzech mężczyzn związanych ze środowiskiem akademickim: Andrzeja K., byłego rektora Akademii Polonijnej w Częstochowie, Waldemara U., rektora Wyższej Szkoły Humanistycznej TWP w Szczecinie oraz Marka W., rektora Wyższej Szkoły Kadr Menadżerskich w Koninie. Zgromadzone dowody sugerują, że podejrzani współpracowali, oferując korzyści materialne osobom z Polskiej Komisji Akredytacyjnej, aby wpłynąć na decyzje dotyczące akredytacji ich uczelni. W związku z tym przeprowadzono przeszukania miejsc zamieszkania podejrzanych oraz ich biur na uczelniach. Zabezpieczono tam nośniki danych i dokumentację o wartości dowodowej.
Podejrzani zostali przekazani do Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach. Tam postawiono im zarzuty przekupstwa i płatnej ochrony czynnej. Prokurator zastosował poręczenie majątkowe w wysokości 50 tysięcy złotych i dozór policji, zabraniając kontaktu z określonymi osobami dla jednego z podejrzanych. Dla dwóch pozostałych wniesiono wniosek o areszt tymczasowy.
Sąd zgodził się na aresztowanie Andrzeja K. na dwa miesiące. W przypadku Waldemara U., który zmienił swoją strategię procesową, zastosowano dozór policji, zakaz opuszczania kraju i zatrzymanie paszportu oraz poręczenie majątkowe w wysokości 100 tysięcy złotych.
To już trzecia akcja procesowa w ramach śledztwa dotyczącego handlu dyplomami przez prywatną uczelnię Collegium Humanum. Zgromadzony materiał dowodowy jest obszerny, a śledczy planują kolejne zatrzymania.