Już wiemy, kto otrzymał tytuł Poznańskiego Wolontariusza Roku 2023 w kategorii Indywidualnej – to Maria Andruchiw, aktywna działaczka społeczna. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 7 grudnia podczas gali zorganizowanej w CK Zamek. Oprócz tej kategorii, nagrody przyznano w sześciu innych.

W Poznaniu działa około 1800 organizacji pozarządowych, które współpracują ze średnio 25 wolontariuszami każda. Szerokie społeczne zaangażowanie mieszkańców miasta przynosi rezultaty na wielu polach – od pomocy osobom z niepełnosprawnościami, poprzez ochronę środowiska i lokalnej społeczności, aż po organizację dużych wydarzeń kulturalnych i sportowych – jak podkreśla Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

Do tegorocznej, 23. edycji konkursu zgłoszono prawie 80 osób, organizacji oraz grup nieformalnych, które rywalizowały w sześciu głównych kategoriach. Ponadto, kolejny raz została przyznana Nagroda Mieszkańców. Laureaci każdej kategorii, oprócz tytułu i statuetki, otrzymali również nagrody pieniężne, których łączna wartość wyniosła około 25 tysięcy złotych.

Inicjatywy wolontariackie są trudne do jednoznacznego wymierzenia czy oszacowania – to działania, które przynoszą radość potrzebującym i wdzięczność tych, którzy korzystają z pomocy – zaznaczyła Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP oraz przewodnicząca kapituły konkursu.

Wyróżnienie w kategorii Indywidualnej im. dr Wandy Błeńskiej zdobyła Maria Andruchiw. Pochodzi ona ze społeczności polonijnej na Ukrainie i od 2016 roku aktywnie wspiera obywateli Ukrainy zamieszkujących Poznań i Wielkopolskę. Jest także założycielką i szefową sztabu wolontariackiego „Sztab Aniołów”, którego misją jest niesienie pomocy humanitarnej Ukrainie.

Poznański Wunderman Thompson Technology triumfował w kategorii Wolontariat Pracowniczy. Firma umożliwia pracownikom zgłaszanie swoich projektów wolontariackich skupiających się m.in. na edukacji, niwelowaniu nierówności społecznych czy ekologii. Firma współpracuje również z poznańskimi uczelniami jako członkowie rad pracodawców.

W kategorii Wolontariat Szkolny zwyciężyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 54 im. Jana Kasprowicza. Swoją pasją i aktywnościami – jak pisanie i wydawanie poezji, organizowanie wydarzeń czy przygotowywanie jedzenia – wspierają jadłodajnie i dwóch chłopców zmagających się z ciężkimi chorobami.

Nagrodę w kategorii Wolontariat Zespołowy zdobyła Fundacja Sieć Przyjaciół Zdrowia Psychicznego. Członkowie zespołu starają się nie tylko ratować życia i poprawiać jakość dnia osób doświadczających trudności zdrowotnych, ale także inspirować innych do wiary w siebie i realizacji swoich marzeń.

Apolonia Boczko, wolontariuszka Fundacji Wózkowicze, została laureatką w kategorii Wolontariat Młodzieżowy. Pomaga ona w organizacji licznych wydarzeń, promuje misję organizacji oraz zwiększa jej widoczność w mediach społecznościowych.

W kategorii Wolontariat Senioralny nagrodzono Lidię Sufinowicz, wolontariuszkę Poznańskiego Towarzystwa Amazonki od 2004 roku. Obecnie jest przewodniczącą tej organizacji, a ponadto prowadzi telefon wsparcia dla pacjentek onkologicznych oraz aktywnie uczestniczy w wydarzeniach profilaktycznych na terenie Poznania i okolic.

Zwycięzcą plebiscytu Nagrody Mieszkańców zostali „Kanapkowicze ze Swarzędza”. To grupa, która od początku pandemii przygotowuje kanapki dla osób ubogich z Poznania i okolic, które korzystają z Jadłodajni sióstr elżbietanek przy ul. Łąkowej w Poznaniu.

Podczas ceremonii wręczono również kilkanaście wyróżnień, które otrzymali m.in.: Bartosz Waliszewski, Karolina Wojtkowiak czy Magdalena Lewicka-Fanarakis. Nominacje oceniała kapituła konkursu Poznański Wolontariusz Roku, w skład której weszli m.in.: Maciej Gładysz, Wanda Wasilewska czy Agnieszka Kaczmarek.