Podczas internetowego głosowania na najbardziej atrakcyjne jarmarki świąteczne, Poznań odnotował znakomite czwarte miejsce. W klasyfikacji wyprzedziły go trzy miasta – Budapeszt, rumuńska Krajowa oraz francuskie Metz. Głosowanie zakończyło się tylko jednego dnia przed ogłoszeniem wyników.

Jan Mazurczak, prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej w Poznaniu, nie ukrywa zadowolenia z zajętego miejsca. Mimo że Poznaniowi do strefy medalowej zabrakło blisko 1000 głosów, to jego zdaniem sama obecność w czołowej piątce oznacza duży sukces. Mazurczak podkreśla, iż interesujące jest narastające zainteresowanie turystami miastem na Wartą.

Jak twierdzi prezes LOT, rosnąca popularność Poznania na arenie międzynarodowej jest widoczna gołym okiem. Przykładem może być dynamicznie rosnąca liczba zagranicznych turystów odwiedzających poznańskie jarmarki. W najbliższym czasie, według prognoz Mazurczaka, ten trend jeszcze się nasili. Atutem Poznania jest także organizowany między jarmarkami Festiwal Rzeźby Lodowej, który przyciąga liczne grupy, zwłaszcza z południa Europy.

Jan Mazurczak jest przekonany, że po tegorocznym plebiscycie Poznań znajdzie się na wielu listach rekomendowanych miejsc do odwiedzenia w przyszłych świętach. Według niego, efekt konkursu będzie odczuwalny również w bieżącym roku, zwłaszcza w kontekście turystów z Polski.

Warto podkreślić, że świąteczny jarmark w Poznaniu był jedynym polskim nominowanym do konkursu. W rywalizacji uczestniczyło łącznie 20 miast, w tym takie metropolie jak Praga, Wiedeń, Londyn, Edynburg czy Drezno. To już trzecia edycja konkursu, w której Poznań zdobywa wyróżnienie. W 2019 roku miasto zajęło szóstą pozycję, a rok później – trzecie miejsce.

Prestiżowe nagrody przyznawane w ramach tego konkursu są nie tylko dowodem na atrakcyjność miasta dla turystów, ale przede wszystkim wpływają na rozwój lokalnej turystyki. Konkurs organizowany jest przez europejską organizację European Best Destinations. Poznański jarmark świąteczny będzie czynny do 22 grudnia.