Podpułkownik Jacek Goryszewski, szef wydziału prasowego Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, informuje o zwiększonym patrolowaniu wschodniej przestrzeni powietrznej Polski przez poznańskich pilotów F-16. Wzmocnienie działań związane jest z nasilającą się aktywnością rosyjskiego lotnictwa dalekiego zasięgu i najnowszym atakiem Rosji na Ukrainę.

Głównym celem działań polskich myśliwców jest zapewnienie bezpieczeństwa narodowej przestrzeni powietrznej. Goryszewski opisuje, że zdecydowano o podjęciu takich kroków na podstawie informacji od Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych.

Moment rozpoczęcia tych działań to około godzina 5:45, kiedy wystartowała para amerykańskich myśliwców, zaś o 6:15 podobny manewr wykonała polska para. Zadaniem obu par jest głównie patrolowanie wschodniej części Polski. Dodatkowo, w powietrze został wysłany sojuszniczy tankowiec powietrzny.

Podpułkownik Jacek Goryszewski zwraca się z prośbą do mieszkańców województwa lubelskiego o wyrozumiałość dla zwiększonej aktywności lotniczej i związanego z tym hałasu. Apeluje także o świadomość, że obecne dźwięki mogą być wynikiem działalności lotnictwa.

Dodatkowo, warto zaznaczyć, że starty myśliwców odbyły się z dwóch baz: jedna para wystartowała z bazy w Łasku, natomiast druga – z bazy w Krzesinach.