Siły policyjne z Wydziału Dochodzeniowo Śledczego oraz Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, we współpracy z Prokuraturą MASI W w Poznaniu, przeprowadziły operację mającą na celu zatrzymanie grupy przestępczej składającej się z siedmiu osób. Za udział w przestępstwach gospodarczych i oszustwie grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Zdaniem Macieja Święcichowskiego z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu, incydent rozpoczął się od incydentu w Szczecinie, gdzie oszuści podający się za pracowników banku telefonicznie oszukali starszą panią. Sprawcy działali sprytnie – żądając fałszywej autoryzacji na wnioski kredytowe, które rzekomo były składane na koncie ofiary. Ofiara otrzymała także fałszywe wiadomości tekstowe potwierdzające te wnioski.

Według Święcichowskiego, fałszywy pracownik banku zapewnił ofiarę, że wnioski zostaną zablokowane. Potem przysłał dodatkowe wiadomości tekstowe z informacją o anulowaniu tych wniosków. Po uwiarygodnieniu swojej tożsamości, oszust przekonał ofiarę, że należy zabezpieczyć jej konto i natychmiast przelać zgromadzone tam pieniądze na cztery nowe rachunki. W wyniku tego oszuści zdobyli 130 tysięcy złotych.

Oszuści następnie wypłacali te środki w różnych lokalizacjach w Polsce. Próba jednej z takich transakcji miała miejsce w Poznaniu. Policjanci szybko zidentyfikowali osobę próbującą wypłacić gotówkę i zatrzymali ją 6 lutego w Poznaniu. Kolejne zatrzymania miały miejsce 9 lutego także w Poznaniu, a 13 lutego w Gdańsku oraz we Wrocławiu. Łącznie zatrzymano siedem osób, trzy z nich zostały objęte policyjnym dozorem, a czterem sąd nałożył tymczasowy areszt na okres trzech miesięcy.

Wszystkim zatrzymanym postawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i oszustwa. Czeka ich kara do ośmiu lat pozbawienia wolności.