Inicjatywa Poznania, która polega na wprowadzeniu cichych dzwonków w szkołach, jest wyrazem inwestycji w komfort uczniów. Projekt ma charakter innowacyjny i jest odpowiedzią na potrzebę ograniczenia hałasu w miejscach edukacyjnych, jednocześnie promując bardziej przyjazne dla uczniów warunki.

Planowane zmiany są możliwe dzięki przekazaniu przez poznański magistrat kwoty pół miliona złotych na ten cel. To zarówno gest dobroci miasta wobec jego młodych mieszkańców, jak i dowód na to, że Poznań zależy na poprawie jakości edukacji poprzez stworzenie lepszego środowiska naukowego.

Ciche dzwonki mają szczególnie pozytywnie wpłynąć na samopoczucie uczniów z nadwrażliwością słuchową oraz ze spektrum autyzmu. Takie rozwiązanie jest wynikiem odzwierciedlenia potrzeb zgłaszanych przez rady rodziców i dyrektorów szkół, głównie podstawowych – mówi Przemysław Foligowski, dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania.

Choć miasto przeznaczyło fundusze na ten cel, decyzja o wprowadzeniu cichych dzwonków pozostaje w gestii poszczególnych placówek. Nikogo nie zmuszamy do zmiany – podkreśla dyrektor Foligowski. Szkoły mogą składać wnioski o przekazanie środków na wymianę dzwonków do Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania. Wielkość zainteresowania tym rozwiązaniem będzie miała wpływ na ewentualne zgłoszenie podobnej potrzeby finansowej w przyszłym roku.