Coroczne nadejście łagodnej zimy, a następnie coraz dłuższych i cieplejszych dni powoduje wzrost aktywności na drogach. Zauważalnie więcej na nich pojawia się niechronionych uczestników ruchu drogowego, szczególnie motocyklistów. Niestety, ten wzrost aktywności często przekłada się na większą liczbę zdarzeń drogowych z udziałem jednośladów. Od początku bieżącego roku odnotowano już smutną statystykę – śmierć 53 użytkowników motocykli.

Wypadki, w których biorą udział motocykliści, często mają drastyczne konsekwencje. Powinno się zdawać sobie sprawę, że motocykliści są mniej widoczni dla innych kierowców. Jeśli motocyklista omija lub wyprzedza inny pojazd z nadmierną prędkością, najbardziej naraża siebie – inni kierujący mogą go nie dostrzec. Właściwie działające i czyste reflektory oraz kamizelka odblaskowa mogą znacznie poprawić widoczność motocyklisty zarówno za dnia, jak i w nocy. Dlatego zwracamy się z apelem do motocyklistów: Zwróćcie na siebie uwagę! Pozwoli to kierowcom samochodów powoli przyzwyczaić się do waszej obecności na drogach.

Najczęściej spotykane przyczyny wypadków, za które odpowiedzialni są motocykliści, to: nieprawidłowe dostosowanie prędkości do warunków na drodze, niebezpieczne wyprzedzanie oraz niewłaściwe utrzymanie odległości między pojazdami. Jazda z właściwą prędkością umożliwi reakcję adekwatną do sytuacji. Wystarczy wystąpienie takich czynników, jak piach na drodze czy rozlana ciecz – kontrolowanie pojazdu może stać się wyzwaniem, nawet dla doświadczonego motocyklisty.

Podczas zaledwie jednego długiego weekendu majowego, życie straciło 7 motocyklistów. Wstępne ustalenia policji wskazują, że w większości przypadków kluczową rolę odegrała nadmierna prędkość, niewłaściwie dostosowana do panujących warunków ruchu. To powinno skłonić do refleksji wszystkich użytkowników dróg – zarówno kierowców samochodów, jak i motocyklistów, którzy muszą na nowo przystosować się do swojej obecności na drogach.

Wśród przyczyn wypadków z udziałem motocyklistów wymienia się również błędy popełniane przez kierujących innymi pojazdami, zwłaszcza samochodami osobowymi. Dlatego przypominamy kierowcom o konieczności uwagi na zwiększoną liczbę jednośladów na drogach. Uważne obserwowanie sytuacji za pomocą luster jest niezmiernie ważne, szczególnie podczas zmiany pasa ruchu czy skrętu. Bezpieczeństwo na drodze zależy od tego elementu.

Zbyt duża prędkość, brawura, nadmierna pewność siebie – to tylko niektóre z przyczyn prowadzących do tragicznych w skutkach wypadków. Sezon motocyklowy dopiero się rozpoczyna, a to wymaga od nas wszystkich ponownego ugruntowania pewnych nawyków i opanowania techniki jazdy.