Odbył się finał siódmej edycji konkursu „Aktywna Wieś Wielkopolska” w niedzielę w miejscowości o nazwie Wysoka. Organizowany w ramach projektu „Wielkopolska Odnowa Wsi 2020+”, wydarzenie to uhonorowało dziewięć sołectw z północnej części regionu wielkopolskiego. Sołectwa te zdobyły tytuł „Aktywna Wieś Wielkopolska”, a także otrzymały nagrody finansowe na kwotę 5 tysięcy złotych każda. Oprócz tego, przyznano również dziewięć wyróżnień.

Podczas finału w miejscowości Wysoka zorganizowano także ceremonialną galę, znaną jako „Liderzy Wielkopolskiej Odnowy Wsi”. Wydarzeniem tym kierował samorząd województwa wielkopolskiego pod przewodnictwem wicemarszałka Krzysztofa Grabowskiego i burmistrza Wysokiej Artura Kłysza. Obecni byli również przedstawiciele rządów powiatowych i gminnych, jak również liderzy i moderatorzy grup odnowy wiejskiej.

Wicemarszałek województwa wielkopolskiego, Krzysztof Grabowski, zauważył dynamiczny rozwój i przemiany społeczne, których doświadczały liczne miejscowości. Podkreślił, że konkurs „Aktywna Wieś Wielkopolska” jest nie tylko okazją dla najbardziej aktywnych sołectw do zdobycia dodatkowych środków, ale również sposobnością do prezentacji ich inicjatyw przed szerszym gronem odbiorców. W ramach siódmej edycji konkursu, zarząd województwa wielkopolskiego wyłonił 37 zwycięskich sołectw i 37 wyróżnionych z całego regionu za ich wkład w rozwój swoich miejscowości oraz za angażowanie mieszkańców.

Podczas uroczystej gali miało miejsce wręczenie nagród dla najbardziej aktywnych sołectw. Wśród laureatów konkursu znalazło się dziewięć sołectw z północnej Wielkopolski, natomiast kolejnych dziewięć otrzymało wyróżnienia. Sołectwa, które zdobyły tytuły laureatów to Mościska (gmina Wysoka), Kruszewo (gmina Ujście) i Gromadno (gmina Wyrzysk), które pochodzą z powiatu pilskiego. Natomiast Czajcze (gmina Wysoka), Kunowo (gmina Łobżenica) i Dębówko Stare (gmina Białośliwie) to sołectwa, które zdobyły wyróżnienia.

Sołectwa, które zdobyły wyróżnienia, otrzymały pamiątkowe dyplomy. Z kolei laureaci otrzymali tytuł „Aktywna Wieś Wielkopolska” oraz nagrody finansowe o wartości 5 tysięcy złotych każda. Gala była także okazją do prezentacji artystycznej z udziałem Zespołu Tanecznego „Oaza” i grup tanecznych z Ośrodka Upowszechniania Kultury w Wysokiej. Niezapomniane show zapewnił zespół „Joyful” pod przewodnictwem Piotra Pęgowskiego.