Na terenie Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu, funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego zgłosili zatrzymanie 70-letniego rezydenta powiatu śremskiego. Został on oskarżony o akt wandalizmu na cmentarzu, który spowodował straty finansowe wynoszące 5 tys. złotych. Śledztwo wykazało również, że ten sam mężczyzna jest sprawcą licznych kradzieży wkładów elektrycznych z różnorodnych nagrobków. Wobec oskarżonego może być nałożona kara grzywny, ograniczenia wolności lub nawet odbywania kary pozbawienia wolności przez okres do 2 lat.

Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego w Gostyniu zostali poinformowani o akcie wandalizmu na cmentarzu w Kunowie, gdzie doszło do uszkodzenia pomnika. Zniszczenia wyceniono na sumę 5 tys. złotych.

Funkcjonariusze przystąpili natychmiast do działań śledczych, które wykazały, że za dewastację pomnika odpowiada 70-latek z powiatu śremskiego. Mężczyzna intencjonalnie uszkodził dwa pionowe elementy nagrobka oraz lampkę wieczną, która była na stałe przymocowana do pomnika.

W toku postępowania, funkcjonariusze poznali również, że w okresie od marca do maja bieżącego roku, ten sam mężczyzna dopuścił się kradzieży wkładów elektrycznych z nieustalonej ilości grobów.

Zarzuty dla 70-letniego mężczyzny dotyczą profanacji miejsca wiecznego spoczynku poprzez uszkodzenie nagrobka oraz kradzież wkładów elektrycznych z grobów niewiadomej ilości osób. Wobec sprawcy może zostać wymierzona kara w postaci grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności na okres do 2 lat.