Poznańscy leśnicy, podobnie jak w latach ubiegłych, zdecydowanie namawiają do zakupienia ekologicznej, pachnącej świeżością lasu choinki na nadchodzące święta. Możliwość nabycia tego typu drzewek będzie dostępna w dwudziestu nadleśnictwach, które są pod zarządem poznańskiej dyrekcji Lasów Państwowych. Większość z nich rozpocznie sprzedaż już w najbliższy poniedziałek.

Tomasz Maćkowiak, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu, przypomina, że dla leśników wybór idealnej choinki jest prosty – najlepsza jest ta, która pochodzi prosto z lasu. Zwraca uwagę na liczne zalety żywych drzewek; są one 100% ekologiczne i odnawialne – po świętach można je przetworzyć na organiczny nawóz. Co więcej, decydując się na choinkę bezpośrednio z lasu, zapewniamy sobie dodatkowo piękny zapach i aromat, który wypełni każdy zakątek naszego domu.

Maćkowiak informuje, że co roku na terenie poznańskiej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych sprzedaje się około 4-5 tysięcy choinkowych drzewek. Wyjaśnia, że w tym roku sprzedaż odbędzie się w dwudziestu nadleśnictwach dyrekcji. Przykładowo, w Nadleśnictwie Babki w okolicach Poznania, cena świerka pospolitego do wysokości 2 metrów wynosi 60 złotych, a jodły – 80 złotych. Dodatkowo, posiadacze karty dużej rodziny mogą nabyć drzewko za połowę ceny.

Rzecznik prasowy dodaje, że leśnicy zakładają specjalne plantacje drzewek choinkowych, aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie. Takie plantacje powstają tam, gdzie nie jest możliwe stworzenie lasu, na przykład pod liniami wysokiego napięcia. W okresie przedświątecznym organizowane są kiermasze na terenie nadleśnictw, oferujące żywe choinki. Najlepiej wybrać i zakupić choinkę w najbliższym nadleśnictwie.

Zgodnie z informacją Maćkowiaka, każdy kupujący drzewko u leśniczego otrzyma dowód sprzedaży – asygnatę. Dzięki temu mamy pewność, że drzewko pochodzi z legalnego źródła i zostało pozyskane z szacunkiem dla praw natury. Świeżo ścięty świerk, codziennie podlewany, przetrwa w naszych domach przez 3 tygodnie, nie tracąc przy tym dużej ilości igieł, a zapach żywicy wypełni wnętrze przyjemnym, leśnym aromatem.

Od pięciu lat Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu tworzy specjalną „mapę choinkową”. Zawiera ona lokalizacje punktów sprzedaży oraz informacje o dniach i godzinach sprzedaży. Na mapie widnieją również informacje, czy jest możliwość samodzielnego pozyskania drzewka w danym punkcie sprzedaży.