Nie lada wydarzeniem dla mieszkańców Gostynia okazało się uroczyste zakończenie długotrwałych prac renowacyjnych w Szkoły Podstawowej nr 5, zwanej lokalnie „Piątką”. Remont, który nie należał do najłatwiejszych ze względu na konieczność prowadzenia działalności edukacyjnej w trakcie jego trwania, przyniósł szkole nowy, nowoczesny wygląd. Jak podkreśliła pani dyrektora Beata Kopaszewska, uczniowie teraz mogą kształcić się w pięknych i komfortowych warunkach. Jako forma podziękowania za cierpliwość podczas renowacji, burmistrz miasta, Jerzy Kulak, przygotował dla młodzieży niespodziankę – bilety do kina dla wszystkich klas oraz popcorn gratis.

Szkoła Podstawowa nr 5 w Gostyniu, która powstała w latach 90-tych poprzez adaptację trzech budynków, od lat służy ponad pół tysiąca uczniów. Jednak brakowało miejsca, a obiekt nie był dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dlatego po uzyskaniu funduszy z Polskiego Ładu, władze miejskie podjęły decyzję o remoncie placówki. Prace trwały półtora roku i były wyzwaniem dla całej społeczności szkolnej. Właśnie dlatego chciano uczcić ich zakończenie na wyjątkowy sposób – poprzez oficjalne przemówienia, spektakl teatralny i możliwość zwiedzenia odnowionej szkoły.

Dyrektor „Piątki”, Beata Kopaszewska, jako pierwsza zabrała głos na uroczystości. Przypomniała historię tej 30-letniej placówki edukacyjnej i podkreśliła jej stały rozwój i udoskonalanie. Wskazała na długie lata oczekiwania na remont, który w końcu stał się faktem w lipcu 2022 roku.

Po owocnej przebudowie, szkoła może pochwalić się nową windą, odświeżonymi salami lekcyjnymi i korytarzami, a także nowymi toaletami. Ponadto każda klasa została wyposażona w nowoczesne monitory interaktywne. Pani dyrektor dziękowała za cierpliwość w tym niełatwym czasie remontu, porównując go do operacji na otwartym sercu bez znieczulenia.

Burmistrz Gostynia, Jerzy Kulak, również skierował kilka słów do uczniów, nauczycieli i obsługi szkoły. Podkreślił radość gminy z otrzymania dofinansowania na prace remontowe w wysokości niemal 5 milionów złotych, pokrywające 90% kosztów. Wyraził także swoje zadowolenie z finalnego efektu prac renowacyjnych. W podziękowaniu dla uczniów za wykazaną cierpliwość ofiarował im bilety do kina oraz popcorn.