Zastanawiasz się jak radzić sobie z ADHD, doświadczasz problemów związanych z wiekiem czy chcesz dowiedzieć się więcej o kulturze i języku Poznania? Wszystko to i wiele więcej będzie poruszane podczas Poznańskiego Tygodnia Różnorodności, który rozpocznie się 21 września. Wydarzenie to trwać będzie przez sześć dni, oferując liczne warsztaty, wykłady oraz spotkania.
Szósta edycja Poznańskiego Tygodnia Różnorodności (poprzednio nazywanego Tygodniem Tolerancji) rozpocznie się w sobotę, 21 września, na Starym Rynku w Poznaniu. Na miejscu przez cały dzień czekać będą różne atrakcje dla mieszkańców miasta. O godzinie 14:00 poznańskie organizacje społeczne zaprezentują swoje stoiska o nazwach symbolizujących wartości takie jak: Empatia, Otwartość, Wspólnota, Praworządność, Siostrzeństwo, Gościnność i Determinacja. Kto chciałby dowiedzieć się więcej o wielojęzyczności Poznania, odwiedzić międzykulturowy escape room czy doświadczyć problemów osób starszych, znajdzie tu coś dla siebie. Dodatkowo, na miejscu będzie można przetestować jazdę na wózku, porozmawiać o wierzeniach i prawach różnych grup społecznych, a także skosztować lokalnej kuchni.
„W Poznaniu nie ma miejsca na uprzedzenia. Razem tworzymy miasto, w którym każdy ma prawo czuć się dobrze i bezpiecznie” – mówi Agnieszka Zawadzka, pełnomocniczka prezydenta Poznania ds. polityki równościowej. – „Poznański Tydzień Różnorodności to wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie jak różnorodne jest nasze miasto i jak ważne są te różnice dla jego dynamiki i rozwijającej się kultury”.
Ponadto, podczas tej edycji tygodnia będzie można posmakować dań z dziesięciu różnych restauracji i podyskutować o wyzwaniach stojących przed różnorodnym Poznaniem. W dyskusji wezmą udział między innymi Agnieszka Zawadzka – pełnomocniczka prezydenta Poznania ds. polityki równościowej, Agnieszka Kubicka z Fundacji Wózkowicze, biskup Tomasz Puchalski z Reformowanego Kościoła Katolickiego w Polsce, Zuzanna Bartel z Grupy Stonewall oraz Michał Wawrykiewicz – adwokat, aktywista społeczny, a obecnie europoseł.
O godzinie 15.30 przewidziane jest spotkanie na temat ADHD: jak wygląda prawidłowa diagnoza oraz jak radzić sobie z emocjami, które mogą towarzyszyć po jej otrzymaniu. O godz. 16:50 Damian Grimling, zajmujący się rozpoznawaniem emocji w języku oraz Paulina Kirschke, przewodnicząca Komisji Dialogu Obywatelskiego przy pełnomocniczce prezydenta ds. polityki równościowej podyskutują o tym, czy język zmienia się szybciej niż nasza rzeczywistość.
Od soboty do piątku mieszkańcy Poznania będą mogli uczestniczyć w licznych warsztatach, spotkaniach i dyskusjach. Bogaty program wydarzenia zapewnia, że każdy znajdzie coś dla siebie.