Naucz się, bawiąc! To hasło przewodnie II Festiwalu Rzemiosła – wydarzenia pełnego warsztatów, prezentacji, ekspozycji czy degustacji lokalnych produktów. Festiwal, obfitujący w występy artystyczne oraz intrygującą grę miejską, zaplanowany jest na 17 kwietnia, ale rekrutacja prowadzona jest do 22 marca. Celem tego przedsięwzięcia jest ukazanie młodym ludziom korzyści płynących z opanowania konkretnego rzemiosła.

Organizowany po raz drugi, festiwal zakrojony jest na szeroką skalę: obejmuje siedem wielkopolskich miast, w tym Poznań. Skierowany głównie do uczniów siódmych i ósmych klas szkół podstawowych, w Poznaniu odbywa się przy ulicy Niezłomnych 2, w siedzibie Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej. Festiwal rusza o godzinie 10 i trwa do 15.

Uczestnicy mają możliwość uczestniczenia w pokazach i spotkaniach z rzemieślnikami, rywalizować w konkursach, próbować lokalnych wyrobów czy podziwiać występy artystyczne. W programie jest też miejska gra „ZaGRAjMY w rzemiosło”, w której czteroosobowe drużyny rywalizują ze sobą, odwiedzając różne miejsca na mapie i wykonując zadania w jak najkrótszym czasie.

Warunkiem uczestnictwa w festiwalu jest zarejestrowanie się poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny online (rejestracja realizowana jest przez opiekuna grupy). Czas na zgłoszenie upływa 22 marca. Formularz rejestracyjny jest również wymagany do udziału w grze miejskiej. Miejsca są ograniczone, decyduje kolejność zgłoszeń.

Organizatorem wydarzenia jest Wielkopolska Izba Rzemiosła we współpracy z Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Poznaniu. Jego celem jest pokazanie bogactwa i możliwości edukacyjnych rzemiosła oraz promowanie nauki zawodu.

Organizatorzy podkreślają, że chcą uwydatnić zróżnicowanie branż i usług świadczonych przez rzemieślników oraz zintegrować lokalną społeczność. Festiwal będzie także okazją do rekreacji i integracji.

Festiwal otrzymał dofinansowanie od Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz dodatkowe wsparcie finansowe od Miasta Poznania. Jest elementem kampanii „Szacun dla Zawodowców”, która od 2015 roku promuje szkolnictwo zawodowe, organizując między innymi co roku Arenę Zawodów – targi szkół uczących młodzież konkretnego fachu.