Grupa przestępcza korzystająca z tzw. phishingu, polegającego na wysyłaniu fałszywych wiadomości SMS, została niedawno rozbite przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZP). Celem oszustów było włamanie się na konta bankowe niewinnych ludzi, kradzież ich zgromadzonych tam środków oraz zaciąganie na nich kredytów. Aresztowano łącznie 21 osób, w tym 6 w regionie Wielkopolski.

Począwszy od 8 stycznia aż do 10 stycznia, funkcjonariusze CBZP z Zarządu w Łodzi zorganizowali operację mającą na celu rozbić tę grupę przestępczą. Działania te były prowadzone pod ścisłym nadzorem Prokuratury Okręgowej w Łodzi i koordynowane przez Departament do spraw Cyberprzestępczości i Informatyzacji Prokuratury Krajowej.

Przestępcy wysyłali ofiarom wiadomości tekstowe, które sugerowały konieczność uiszczenia dodatkowej opłaty za paczkę, przesyłkę lub rachunek za energię elektryczną. Linki zawarte w tych wiadomościach przekierowywały ofiary na fałszywe strony banków. Gdy osoby te wpisywały swoje dane, sprawcy uzyskiwali dostęp do ich rachunków bankowych i kradli z nich pieniądze lub zaciągali kredyty. Szacuje się, że 800 osób padło ofiarą oszustw na łączną kwotę ponad 2,5 miliona złotych.

Oszustwo miało miejsce w 10 różnych województwach: wielkopolskim, dolnośląskim, mazowieckim, zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, świętokrzyskim, małopolskim, lubuskim, śląskim i lubelskim. W Wielkopolsce aresztowano sześć osób, a ogółem zatrzymano 21 osób. Sąd postanowił tymczasowo aresztować pięć z nich.

Zgodnie z informacjami podkomisarza Krzysztofa Wrześniowskiego z Zespołu Prasowego Komendanta Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości w Warszawie, policjanci jednocześnie wtargnęli do różnych adresów na terenie poszczególnych województw. Do akcji zatrzymywania zaangażowanych było blisko 90 funkcjonariuszy, którzy przeprowadzili przeszukania 23 lokali mieszkalnych, domów oraz posesji. W trakcie tych działań ujawniono i zabezpieczono ponad 300 różnych dowodów, w tym umowy o założenie rachunków bankowych, karty bankomatowe oraz znaczne ilości sprzętu elektronicznego, takiego jak telefony, komputery i nośniki pamięci, a także znaczną ilość pieniędzy w walucie polskiej i zagranicznej.

Prokuratorzy Prokuratury Okręgowej w Łodzi postawili podejrzanym łącznie 161 zarzutów. Te obejmowały udział w działalności grupy przestępczej, kradzież z włamaniem do rachunków bankowych, oszustwa komputerowe oraz pranie brudnych pieniędzy.