Początek Forum Local Trends, odbywającego się w Poznaniu, zainaugurował nowy etap dialogu między samorządowcami z różnych regionów Polski. Przez dwa następne dni będą dyskutować na temat najważniejszych wyzwań, które czekają na gminy wobec nadchodzącej polskiej prezydencji w Unii Europejskiej.
– To jest dla nas ogromna przyjemność, że możemy spotkać się tutaj, w Poznaniu i podyskutować o kierunkach rozwoju samorządu, jego przyszłych wyzwaniach oraz problemach, zwłaszcza w świetle dwudziestolecia naszej obecności w Unii Europejskiej – powiedział Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego, podczas inauguracji forum. – Jest to odpowiedni moment, aby zrobić bilans ostatnich dwudziestu lat. Było to czas pełen sukcesów – i warto o tym mówić. Sukces dotyczy nie tylko naszego kraju, ale także Unii, która dzięki temu stała się silniejszym graczem na arenie międzynarodowej.
Europejskie Forum Samorządowe Local Trends to coroczne spotkanie, które tym razem odbywa się między 14 a 15 października w Poznań Congress Center, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Samorządowcy z całej Polski przybyli na to ważne wydarzenie, aby omówić najistotniejsze kwestie i wyzwania, które stoją przed polskimi gminami, jak również trendy, możliwości oraz przeszkody rozwoju.
– Ostatnie cztery lata były dla nas bardzo trudne, ale dzięki współpracy udało nam się pokonać wiele przeciwności – podkreślił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Zmagaliśmy się z wieloma problemami, takimi jak pandemia i związane z nią wyzwania, konflikt na Ukrainie czy nawet ostatnie sytuacje na Dolnym Śląsku. Pokazały one, jak efektywnie potrafimy działać na poziomie samorządowym i wzajemnie sobie pomagać. Dzisiaj czasy nadal są niełatwe: konflikt za naszą granicą nadal trwa. Mamy jednak partnera w rządzie, który rozumie znaczenie samorządności. Wierzę, że wspólnymi siłami uda nam się znaleźć dobre rozwiązania dla naszych społeczności lokalnych.
„20 lat w UE: O spójność polskich miast i regionów” to hasło przewodnie jesiennej edycji Local Trends. Z tego powodu pierwszą sesją była dyskusja na temat 20-lecia Wielkopolski w Unii Europejskiej. Wśród specjalnych gości, którzy wzięli udział w tej sesji był Aleksander Kwaśniewski, prezydent Polski w latach 1995 – 2005.
– To jest naprawdę niesamowite, że zaledwie 11 miesięcy po czerwcowych wyborach w 1989 roku, Polska przeprowadziła pełne demokratyczne wybory samorządowe – zauważył Aleksander Kwaśniewski podczas otwarcia Forum Local Trends. – To właśnie samorządność leży u podstaw naszej demokracji. Polska nie byłaby krajem demokratycznym, gdybyśmy od samego początku nie postawili na siłę społeczności lokalnych.
W ramach Forum swój występ miał również minister ds. Unii Europejskiej, Adam Szłapka.
– Przez 20 lat obecności w Unii Europejskiej Polska przeszła ogromną transformację – podkreślił minister. – Możemy to zobaczyć w statystykach: sześciokrotny wzrost eksportu do państw członkowskich UE, trzykrotny wzrost nominalnego PKB i czterokrotny wzrost PKB na mieszkańca. Dziś żyjemy w zupełnie innej rzeczywistości, w zupełnie innym kraju. Mamy powody do świętowania.
GreenCities i miasta przyszłości
IV edycja Local Trends – Europejskiego Forum Samorządowego obejmuje 8 sesji plenarnych oraz blisko 40 równoległych spotkań. Przedstawiciele rządu, samorządów, biznesu oraz nauki przez dwa dni będą rozmawiać o perspektywach i roli polityki spójności w zrównoważonym rozwoju polskich miast i regionów. Poruszą też tematy dotyczące miejskich technologii przyszłości i problematyki zmian klimatu.
W programie jest również debata dotycząca strategii metropolitalnych, ruchu miejskiego, rozwoju obszarów funkcjonalnych stowarzyszeń międzygminnych. Samorządowcy porozmawiają także o transformacji cyfrowej oraz współpracy Polski i Ukrainy. Wydarzenie zostanie zwieńczone sesją podsumowującą z udziałem ekspertów krajowych korporacji samorządowych.
Dodatkowo w ramach programu Europejskiego Forum Samorządowego zaplanowano inicjatywy takie jak: Forum Rozwoju Miast, Forum Młodzieżowych Rad Miast oraz Forum Polityki Senioralnej.