Mieszkańcy dzielnicy Rataj w Poznaniu dokonali istotnego wyboru, który wpłynie na przyszłość parkowania w ich okolicy. Zakończyli właśnie decydujący etap w tworzeniu Spółdzielczej Strefy Parkowania. Mieli do wyboru trzy różne opcje organizacji strefy, a ich decyzja determinuje teraz kolejne kroki tego projektu. Spółdzielnia Mieszkaniowa Osiedle Młodych, prowadząca cały proces, przygotowuje się teraz do przeprowadzenia kolejnej ankiety. Ta ma na celu ustalenie szczegółowych zasad funkcjonowania płatnego parkowania na danym osiedlu.

W trakcie wcześniej przeprowadzonych konsultacji społecznych, Spółdzielnia przedstawiła mieszkańcom trzy propozycje dotyczące funkcjonowania stref. Dwa z nich zakładały jej ciągłą aktywność przez cały tydzień, 24 godziny na dobę. Trzecia opcja umożliwiała darmowe parkowanie w niedziele i święta. Wyniki ankiety z początku kwietnia pokazały, że mieszkańcy zdecydowali się na ostatnią z tych propozycji – wariant numer 3.

Pierwszym osiedlem, które ma zostać objęte działaniem nowej strefy, jest osiedle Piastowskie. Jednak ostateczne wprowadzenie Spółdzielczej Strefy Parkowania w tej lokalizacji zależy wyłącznie od decyzji jej mieszkańców. To oni wezmą udział w kolejnej ankiecie, która już wkrótce zostanie przeprowadzona tylko wśród tej grupy.

Prezes zarządu Spółdzielni, Ireneusz Schiller, wyjaśniał, że wybrany sposób podejmowania decyzji zapewnia wszystkim mieszkańcom spółdzielni możliwość wpływania na ogólne zasady funkcjonowania strefy. Jednak decyzję o jej wprowadzeniu na konkretnym osiedlu powinni podjąć wyłącznie mieszkańcy tego osiedla.

Aneta Gracz, przewodnicząca zespołu ds. Spółdzielczej Strefy Parkowania zapowiedziała, że następnym krokiem będzie przygotowanie kampanii informacyjnej na temat szczegółów wybranego przez mieszkańców wariantu oraz organizacja drugiej ankiety na os. Piastowskim.