W wyniku nocnej akcji policyjnej, które miała miejsce z 8 na 9 listopada w miejscowości Solec, postanowieniem Sądu Rejonowego w Wolsztynie z dnia 10.11.2023 r., dwie osoby – 29-letni mężczyzna i 20-letnia kobieta – zostały tymczasowo aresztowane na okres trzech miesięcy. Oboje są podejrzani o posiadanie narkotyków. Mężczyzna dodatkowo jest oskarżony o udzielanie środków odurzających innym osobom oraz kierowanie pojazdem pod wpływem substancji psychotropowych. Możliwe konsekwencje tych czynów mogą sięgać nawet kilkuletniego pozbawienia wolności.

Interwencja policji rozpoczęła się w nocy, gdy patrolujący ulicę Wolsztyńską policjanci z Posterunku Policji w Przemęcie zauważyli jadącego w ich kierunku samochód marki Mercedes, którego kierowca używał świateł drogowych na terenie zabudowanym. Po zatrzymaniu pojazdu do kontroli, okazało się, że auto zarejestrowane jest w województwie dolnośląskim, a wewnątrz oprócz kierowcy znajdowała się również pasażerka. Obie osoby są mieszkańcami gminy Siedlec.

Podczas rozmowy z policjantami, mężczyzna był widocznie zdenerwowany, a jego nerwowe zachowanie udzieliło się również kobiecie. Początkowo policjanci podejrzewali, że przyczyną tego mogło być niewłaściwe użycie świateł drogowych lub spożycie alkoholu. Alkotest jednak wykluczył ten drugi czynnik – kierujący był trzeźwy.

Tajemnicę rozwiązano dopiero po zauważeniu przez funkcjonariuszy małego woreczka leżącego na podłodze auta, pokrytego od wewnątrz białym nalotem. Kierowca oraz pasażerka zostali wezwani do dobrowolnej dawki narkotyków. W efekcie tej prośby, kobieta przekazała policjantom papierowy zwitek z małą ilością substancji oraz woreczek strunowy z kryształkami. Po badaniu narkotesterem ustalono, że substancje te to marihuana i prawdopodobnie narkotyk 3CMC.

Policyjny patrol zdecydował o przeszukaniu całego samochodu, co doprowadziło do znalezienia kolejnych woreczków z narkotykami. Po interwencji, samochód został zabezpieczony na strzeżonym parkingu, a oboje podejrzani zostali zatrzymani. Mężczyzna dodatkowo został przewieziony do szpitala w Wolsztynie na badania krwi i moczu, które wykazały obecność amfetaminy, ecstasy i metamfetaminy w jego organizmie. W rezultacie dodatkowo zatrzymano mu prawo jazdy.

Po zakończeniu całej akcji, podejrzani zostali umieszczeni w policyjnym areszcie. Następnego dnia usłyszeli zarzuty posiadania narkotyków i udzielania ich innym osobom. Za te czyny grozi od roku do 10 lat pozbawienia wolności, jednak w przypadku mężczyzny minimalna kara może wynieść 5 lat więzienia, ze względu na wcześniejsze karanie za przestępstwo narkotykowe.