Funkcjonariusze kryminalnych służb w Pile zakończyli prowadzenie sprawy dotyczącej 49-letniego mężczyzny, który przyczynił się do przeprowadzenia oszustwa, znane jako „na policjanta”. Podczas tej operacji przestępczej odebrał on od starszej kobiety kwotę 20 tysięcy euro. Przekonana, że jej syn był odpowiedzialny za poważny wypadek drogowy, seniorka oddała pieniądze, które miały zostać użyte jako kaucja oraz odszkodowanie dla poszkodowanej.

Zdarzenie rozpoczęło się 22 lutego bieżącego roku, kiedy nieznany mężczyzna, udający policjanta, skontaktował się telefonicznie z seniorką mieszkającą w Pile. Informował ją, że jej syn jest odpowiedzialny za poważny wypadek – rzekomo potrącił ciężarną kobietę. Jedynym sposobem na uniknięcie konsekwencji było zapłacenie kaucji i odszkodowania dla ofiary.

Zaniepokojona kobieta była pełna obaw o przyszłość swojego syna. Emocje, które pojawiły się podczas rozmowy, skutecznie zamaskowały fakt, że jest to oszustwo. Jeszcze tego samego dnia seniorka przekazała gotówkę do rąk nieznajomego mężczyzny. Gdy wyszło na jaw, że cała sytuacja była fikcyjna i nikt z bliskich nie był w żadnym niebezpieczeństwie, sprawę zgłoszono do policji.

Na miejscu zdarzenia interweniowali policjanci Wydziału Kryminalnego. Dokonali szeregu czynności, które pozwoliły na identyfikację sprawcy, a także na ustalenie jego danych personalnych oraz miejsca pobytu. 7 marca bieżącego roku funkcjonariusze udali się do Szczecina, gdzie zatrzymali podejrzanego 49-latka. W jego mieszkaniu znaleziono wiele telefonów komórkowych i kart SIM, które mogły być używane do przestępstw.

Strażnicy prawa zgromadzili dostateczne dowody, które pozwoliły na postawienie zarzutów oszustwa. Za to przestępstwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Na polecenie Sądu Rejonowego w Pile podejrzany został tymczasowo aresztowany. Policjanci prowadzący sprawę podkreślają, że to śledztwo może mieć charakter rozwojowy i zatrzymany mężczyzna może być powiązany z innymi przestępstwami na terenie całego kraju.

W związku z tym wydarzeniem, apelujemy do mieszkańców naszego regionu o zachowanie czujności i ostrożności. Oszuści mogą stosować różne metody i pod różnymi pretekstami próbować wyłudzić pieniądze. Przypominamy, że żadna służba policyjna czy państwowa nigdy nie prosi o przekazanie gotówki. Zachęcamy również do obejrzenia naszego ostatniego profilaktycznego spotu poświęconego tematyce oszustw na seniorach.