Ostroviańskie domostwa od środy będą miały niższe rachunki za ciepłą wodę użytkową i ogrzewanie. Władze miejskie poinformowały, że cena gigadżula obniży się o niemal 25 procent. Docelowo planowane jest zredukowanie opłat nawet o połowę.

Po niemal dziesięciomiesięcznym okresie oczekiwania, poznański oddział Urzędu Regulacji Energetyki wydał zielone światło na obniżenie taryfy za ciepło. Nowe stawki zaczęły obowiązywać ostrowian od środy.

Prezes Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego, Mariusz Bolach, przypomniał, że pierwsza inicjatywa zmniejszenia taryfy była podjęta 29 czerwca 2023 roku. W trakcie tego czasu zakład otrzymał pięć wezwań merytorycznych oraz jedno związane z kosztem udzielenia pełnomocnictwa prokurentowi spółki. Ostatecznie, ze względu na długotrwałe czekanie na decyzję URE, podjęto decyzję o złożeniu skargi do szefa URE w Warszawie.

Decyzja dotycząca nowej taryfy miała zapaść 9 lutego, ale nie doszło do tego. W odpowiedzi na to, spółka opracowała program pomocowy dla mieszkańców, który obejmował okres od stycznia do kwietnia. W tym czasie, obniżka cen za ciepło wynosiła 23 procent. Skorzystało z niego ponad 800 osób w trudnej sytuacji materialnej lub zdrowotnej, samotnych, z niepełnosprawnościami, emerytów i rencistów oraz osób bez opieki. Dzięki temu, ich rachunki były lżejsze o średnio 120 złotych.

W kwietniu prezydent Ostrowa Wlkp., Beata Klimek, skierowała otwarty list do wielkopolskich parlamentarzystów z prośbą o interwencję w sprawie długotrwałego procesu decyzyjnego. Pozytywna decyzja w końcu nadeszła 26 kwietnia.

Bolach zauważył, że OZC dostarcza nie tylko ciepło do grzejników, ale również ciepłą wodę użytkową. Oznacza to, że ostrowianie mogą się spodziewać obniżenia swoich rachunków za ciepłą wodę o 25 procent.

Beata Klimek poinformowała PAP w lutym, że oczekuje się, że ceny za ciepło w mieście spadną o ponad 50 procent do 2025 roku. Miasto zdobyło premię kogeneracyjną w wysokości 36 mln zł rocznie, która będzie wypłacana przez 15 lat.

OZC opracowało kompleksową strategię energetyczną i w 2023 roku zgłosiło cztery projekty do aukcji kogeneracyjnej, przeprowadzonej przez Urząd Regulacji Energetyki. Ostrowski zakład był jednym z kilkunastu zwycięzców na terytorium całego kraju. W efekcie, OZC otrzyma premię w wysokości ponad 500 mln złotych.

Ta premia, jak stwierdziła prezydent Klimek, umożliwi przeprowadzenie takich inwestycji w spółce, które zdecydowanie obniżą ceny za ciepło. Obniżka obejmie wszystkich odbiorców – mieszkańców, jednoosobowe firmy oraz przedsiębiorstwa.

Obecnie mieszkańcy Ostrowa płacą 117 zł za każdy gigadżul wyprodukowanej i dostarczonej energii cieplnej. Według zapowiedzi, w sezonie grzewczym 2025/2026 będą płacić już tylko 49 zł za GJ.

OZC planuje w najbliższych latach całkowicie porzucić węgiel. Dzięki temu, jak wyjaśniła Klimek, spółka uniknie płatności za certyfikaty CO2.

Kogeneracja to proces jednoczesnego wytwarzania energii elektrycznej i ciepła. Efektywność energetyczna źródła kogeneracyjnego może przekroczyć 80 procent, podczas gdy w tradycyjnej elektrowni jest to maksymalnie 50 procent.