Detektywi z Kościana postawili zarzuty 23-letniej kobiecie, która jest podejrzana o wykonanie ciągu kradzieży z włamaniem. Podejrzaną mieszkankę Śmigla oskarżono o wykorzystywanie cudzej karty bankomatowej do dokonywania płatności zbliżeniowych w sklepach na obszarze Kościana. Karta należała do 60-letniej kobiety z Poznania, której towarzyszyła młodsza osoba przez pewien czas podczas pobytu w szpitalu, gdzie dzieliły wspólny pokój. Teraz, za popełnione przestępstwa, sprawczyni będzie musiała się odpowiedzieć przed sądem.

Mieszkanka Poznania, w wieku 60 lat, zgłosiła się na policję pod koniec marca 2024 roku, po trzykrotnym wykorzystaniu jej zaginionej karty bankomatowej, szacując straty na około 100 zł. W trakcie dochodzenia, które obejmowało sprawdzanie nagrań z monitoringu, ustalono, że sprawczynią była wspomniana wcześniej 23-letnia mieszkanka Śmigla. W czasie nieobecności starszej kobiety, młodsza kobieta zabierała jej kartę bankomatową, której używała do płatności podczas zakupów. Po powrocie do szpitala karta była z powrotem na swoim miejscu. Analiza transakcji wykazała, że było ich więcej niż początkowo zgłoszono – aż osiem o łącznej wartości około 260 zł.

Detektywi przedstawili 23-letniej kobiecie zarzuty dotyczące ośmiu kradzieży z włamaniem, do których przyznała się. Sprawczyni oddała pokrzywdzonej skradzione środki finansowe.

Pragniemy przypomnieć, że użycie cudzej karty do płatności zbliżeniowych jest kwalifikowane jako kradzież z włamaniem. Sprawca, pokonując zabezpieczenia elektroniczne, dostaje się do systemu elektronicznego i przywłaszcza sobie pieniądze. Zgodnie z art. 279 § 1 kk, za takie przestępstwo grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Jeśli mamy do czynienia z serią przestępstw, sąd ma prawo wymierzyć karę nawet o połowę wyższą od maksymalnego ustawowego zagrożenia.

Zwracamy się z apelem! W przypadku znalezienia dokumentów lub kart bankomatowych niezwłocznie zgłoś to odpowiednim organom. Osoby, które straciły lub które zostały okradzione z karty płatniczej, powinny jak najszybciej poinformować o tym bank i zablokować możliwość korzystania z karty przez nieuprawnione osoby. Dzięki temu można uniknąć utraty środków zgromadzonych na koncie.