Niektóre zbiórki pieniędzy na internetowych platformach, które miały na celu zebranie funduszy dla chorych zwierząt, okazały się być oszustwem. Mimo gromadzenia znacznych sum, żadne środki nie zostały wykorzystane na leczenie zwierząt takich jak pies z diagnozą nowotworu czy kociak po wypadku. Kobieta, która jest oskarżona o założenie tych fałszywych zbiórek, usłyszała ponad 20 zarzutów za oszustwo. W razie skazania, grozi jej kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z Komisariatu Policji we Wronkach zajmowali się sprawą tajemniczej zbiórki pieniędzy. W roku 2023 dotarło do nich zgłoszenie o podejrzanej zbiórce utworzonej na rzecz psa cierpiącego na nowotwór. Fundusze zebrane w ramach tej akcji miały pokryć koszty leczenia tego czworonożnego przyjaciela. Jednakże platforma internetowa, na której przeprowadzono zbiórkę, otrzymała informacje o możliwości jej fałszywości. W odpowiedzi na to, przedstawiciel serwisu zgłosił potencjalne przestępstwo do odpowiednich służb.

W wyniku dalszego śledztwa wyszło na jaw, że prawdopodobnie ta sama osoba utworzyła więcej zbiórek na leczenie zwierząt. Emocjonalny język użyty w opisach zbiórek zainspirował wielu ludzi do wpłat na rzecz leczenia zwierząt. Główne podejrzenia skierowano w stronę 36-letniej mieszkanki Wronek. W niektórych przypadkach, tworząc te zbiórki, kobieta korzystała z fałszywej dokumentacji weterynaryjnej, aby nadać wiarygodności swoim twierdzeniom. W rezultacie zdobyła zaufanie wielu osób, które łącznie przekazały jej ponad 13 tysięcy złotych, nieświadome, że są ofiarami oszustwa.

Aby sformułować zarzuty wobec tej kobiety, detektywi musieli ustalić tożsamość osób, które przekazały jej pieniądze podczas zbiórek. Szereg analiz dowodów oraz zeznań świadków pozwoliło na sformułowanie ponad dwudziestu zarzutów za oszustwo, wykorzystanie fałszywych dokumentów oraz podszywanie się pod inną osobę.

Kobieta przyznała się do popełnionych czynów i zobowiązała się do zwrotu pieniędzy poszkodowanym. Odpowie za swoje działania przed sądem. Polskie prawo przewiduje karę do 8 lat więzienia za tego typu oszustwa.