Policja codziennie angażuje się w różne interwencje, które obejmują rozmaite sytuacje. Jednak to, co zaszło w sobotę 6 kwietnia, wykracza poza typowy zakres zdarzeń – to niecodzienna historia o matce, która zamknęła swoje dziecko w bagażniku samochodu.

Całe zdarzenie zaczęło się od telefonu do służb ratunkowych, jaki złożyła jedna z pracownic sklepu w Chodzieży. Ta poinformowała funkcjonariuszy o niepokojącym incydencie dotyczącym matki i jej młodego dziecka. Kobieta opowiedziała o około 4-letnim chłopcu, który biegł od sklepu do sklepu, próbując odnaleźć swoją mamę. Niestety, dzieciak niemal wpadł pod przejeżdżający samochód. Gdy wreszcie zjawiła się jego matka, ta bezceremonialnie schwytała go i wrzuciła do bagażnika swojego samochodu marki Toyota, jakby był jakimś przedmiotem. Potem zamknęła bagażnik i poszła na zakupy ze swoim drugim dzieckiem.

Kiedy świadek tej sytuacji zobaczyło jak chłopiec uderza w szybę samochodu, postanowiła poszukać matki i zwrócić jej uwagę na jej niewłaściwe postępowanie. Matka wróciła i puściła dziecko z bagażnika. Ale osoba zgłaszająca incydent nie dała za wygraną. Oburzona zachowaniem matki oraz troską o dobro dzieci, powiadomiła policję. Policja, która przybyła na miejsce potwierdziła zgłoszenie. Funkcjonariusze odwiedzili dom rodziny, gdzie przeprowadzili rozmowę z rodzicami. Matka dzieci początkowo próbowała przedstawić swoją wersję wydarzeń, ale kiedy dowiedziała się, że całe zajście było nagrane na monitoringu, przyznała, że zamknęła syna w bagażniku na karę za ucieczkę ze sklepu.

Z racji tego szokującego zdarzenia, policjanci podjęli decyzję o wdrożeniu procedury Niebieskiej Karty. Zachowanie matki, które miało miejsce na oczach publiczności, i podejrzenie stosowania zarówno psychicznego jak i fizycznego maltretowania w domu, wymagało odpowiedniego działania służb.

Janusz Korczak kiedyś powiedział: „Dziecko to także człowiek tylko, że mały…”, a więc posiada ono pewne prawa i wolności wynikające z godności każdej osoby. Wygląda jednak na to, że matka tego chłopca zapomniała o swoim obowiązku strzeżenia tych praw.