Budowa windy dla szpitala zajmującego się leczeniem dzieci z chorobami onkologicznymi, zakup specjalistycznego sprzętu rehabilitacyjnego, organizacja wycieczek do Wielkiej Krainy Elfów i zoo, oraz zapewnienie mieszkań treningowych dla dorosłych podopiecznych Ośrodka Wsparcia Dzieci i Rodziny – to tylko niektóre z inicjatyw, które zostały zrealizowane dzięki programowi „1+1=3. Razem znaczy więcej”, prowadzonemu przez pracowników Volkswagen Poznań.

Inicjatywa ta funkcjonuje w spółce od 2009 roku. Jej zasady są proste: pracownicy decydują o regularnym potrącaniu z ich pensji wybranej kwoty, którą przekazują na konto wybranej organizacji. Kwota może wynosić od 1 do 20 złotych, a odbiorcę darowizny wybierają pracownicy w corocznym głosowaniu. Wybrana organizacja otrzymuje wsparcie przez kolejne 12 miesięcy – tłumaczy Piotr Olbryś, lider zakładowej „Solidarności”, jednego z organizatorów programu.

„W Volkswagen Poznań kierujemy się zasadą, że dobro uczynione innemu do nas powraca” – mówi Jolanta Musielak, członkini zarządu ds. personalnych i organizacji. „Pomoc jest wpisana w DNA naszej organizacji. A program „1+1=3″ jest tego doskonałym przykładem. Pracownicy sami, dobrowolnie angażują się w tę akcję i wspierają ją całym swoim sercem.”

Przez 14-letnią historię programu pracownicy Volkswagen Poznań przyczynili się do realizacji wielu projektów. Wśród nich był m.in. projekt budowy specjalistycznej windy dla dzieci leczonych w poradni onkologicznej, które często po operacjach amputacji kończyn potrzebowały takiego wsparcia.

W następnych latach pracownicy koncernu przyczynili się do realizacji programu „W szpitalu chcę być z mamą”, budowy centrum rehabilitacyjnego dla podopiecznych „Stowarzyszenia Równy Start” w Poznaniu, czy remontu Domu Pomocy Społecznej w Mielżynie.

W bieżącym roku darczyńcami programu „1+1=3” została ponownie fundacja „Dzieciaki Czwórki” ze Swarzędza. Fundacja, powstała w 2019 roku przy Szkole Podstawowej nr 4, wspiera dzieci uczęszczające do placówki. Do tej pory, dzięki wsparciu pracowników Volkswagen Poznań, udało się zrealizować m.in. igrzyska dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, zakupić defibrylator i sprzęt rehabilitacyjny, oraz zorganizować wycieczki do Muzeum Narodowego w Poznaniu i zoo.

W 2023 roku pracownicy koncernu przekazali na konto fundacji 91 tysięcy złotych. Jednak to nie koniec dobrych wieści. Spółka Volkswagen Poznań, z okazji 30-lecia działalności, postanowiła podwoić tę kwotę. W efekcie „Dzieciaki Czwórki” otrzymały łącznie 182 tysiące złotych.