W najnowszym badaniu przeprowadzonym przez Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych, Poznań zdobył trzecie miejsce wśród najbardziej atrakcyjnych polskich miast dla inwestorów. To potwierdza, że stolica Wielkopolski coraz mocniej zyskuje na znaczeniu jako preferowane miejsce do lokalizacji inwestycji.

Raport o nazwie „Sektor usług nowoczesnych w Polsce 2024”, przygotowany przez wspomniany Związek, jest wynikiem analizy przeprowadzonej w 15 największych miastach kraju. Oferuje on istotne informacje dla inwestorów, którzy mają na celu rozwijanie swojej działalności na terenie Polski.

Poznań, ustępując tylko Warszawie i Krakowowi, uplasował się na trzecim miejscu w rankingu. Tak wysoka pozycja jest efektem znakomitej oceny miasta w wielu kategoriach, w tym m.in. „współpraca z lokalnym biurem obsługi inwestorów” oraz „poziom wynagrodzeń”, gdzie Poznań zdobył pierwsze miejsca.

Katja Lozina, dyrektorka Biura Obsługi Inwestorów, podkreśla, że Poznań to lider wśród lokalizacji dla sektora usług nowoczesnych. Wskazuje, że atrakcyjność miasta wynika nie tylko z takich atutów, jak duży zasób wykwalifikowany kadry – absolwentów poznańskich uczelni, czy wysoka jakość życia. Istotne jest również wsparcie, które inwestorzy otrzymują od lokalnych władz.

Poznań zdobył również wysokie oceny w kategoriach takich jak: jakość życia, transport publiczny, środowisko, uniwersytety czy lokalizacja biur.

Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych reprezentuje tę branżę gospodarki na terenie Polski. W Poznaniu działa prawie 30 tysięcy pracowników tego sektora, zatrudnionych w ponad 150 firmach. Wśród nich można wymienić takie podmioty jak Rockwool, GSK, Miele czy McKinsey & Company.