Dzięki skoordynowanej pracy śląskiej i wielkopolskiej policji, udało się aresztować dwoje obcokrajowców – podejrzanych o wrzucanie na rynek sfałszowanych banknotów euro. Do ich zatrzymania doszło po wypadku drogowym, do którego sami doprowadzili na autostradzie A1 w okolicy Śląska.

Pracownicy autostradowego komisariatu w Gliwicach zostali wezwani do zdarzenia drogowego 1 kwietnia br. W wyniku tego zdarzenia na autostradzie A1, kierujący Renault nie zachował odpowiedniej odległości od poprzedzającego go samochodu marki BMW i spowodował kolizję. Poza złym stanem technicznym Renault, pojazd ten nie posiadał ważnego przeglądu technicznego ani ubezpieczenia OC, a za kierownicą siedział 20-latek poszukiwany przez Komendę Powiatową Policji w Słupcy, obywatel Gruzji. W lutym tego roku zakupił on samochód na rynku wtórnym, płacąc za niego fałszywymi banknotami. W dniu kolizji podróżował z nim 55-letni obywatel Łotwy, przy którym policja znalazła blisko 300 sfałszowanych banknotów euro o nominałach 50 i 100 euro.

Obaj mężczyźni zostali aresztowani i przewiezieni do aresztu śledczego. Następnego dnia zostali odwiezieni do Słupcy, gdzie postawiono im zarzuty. Gruziński obywatel stanie przed sądem za wprowadzenie w błąd sprzedawcy samochodu, płacąc za niego fałszywymi euro o łącznej wartości przekraczającej 14 tysięcy złotych. Natomiast obywatel Łotwy odpowie za przestępstwo transportowania około 300 sfałszowanych banknotów euro o nominałach 50 i 100, z zamiarem wprowadzenia ich do obiegu.

Policjanci z Słupcy, prowadzący to śledztwo, po intensywnym gromadzeniu i analizowaniu informacji, ustalili także lokalizację pojazdu dostawczego, za który zapłacono fałszywymi banknotami. Samochód ten został odzyskany i zwrócony prawowitemu właścicielowi. Obecnie trwa dochodzenie w sprawie potencjalnych wspólników zatrzymanych mężczyzn.

Na wniosek prokuratury i policji, Sąd Rejonowy w Słupcy zastosował dwumiesięczny areszt wobec zatrzymanych. Za przewożenie i wprowadzenie do obiegu fałszywych banknotów, polskie prawo przewiduje karę do 10 lat pozbawienia wolności.