Od 18 maja tego roku rozpoczyna się znaczący projekt renowacyjny w dzielnicy Jeżyce w Poznaniu, co wpłynie na organizację ruchu drogowego. W związku z koniecznością naprawy skrzyżowań tramwajowych, mieszkańcy i lokalni radni wyrażają swoje negatywne odczucia wobec nowego planu komunikacji. Troski dotyczą przede wszystkim gęstości ruchu autobusowego oraz braku satysfakcji z wprowadzanych zmian. Mieszkańcy Jeżyc podzielili swój smutek i frustrację w mediach społecznościowych.

Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu informuje, że prace renowacyjne rozpoczną się w sobotę, obejmując naprawę skrzyżowań na ulicach Dąbrowskiego i Kraszewskiego, które potrwają około trzy tygodnie. Skutkiem tych działań będą zmiany trasy dla tramwajów linii nr 2, 8 i 18, autobusów linii nr 164 i 191, nocnych linii nr 216, 226, 219 i 258 oraz linii turystycznych. Naprawy skrzyżowań, które są w kiepskim stanie technicznym, zostały zaplanowane tak, aby zakończyć je przed sezonem letnim. W tym czasie planowany jest również remont innych skrzyżowań i torowisk znajdujących się w złym stanie na skrzyżowaniu Most Dworcowy.

Rada Osiedla Jeżyce zauważyła, że nie tylko nie będzie można korzystać z tramwajów na ulicach Dąbrowskiego i Kraszewskiego, ale także nie jest zaplanowany żaden transport zastępczy. Zamiast tego wprowadzone zostaną skomplikowane objazdy już istniejących linii autobusowych, a autobus nr 164 nie będzie zatrzymywał się przy Starym Zoo i przy Kraszewskiego. Radni również zauważają, że na czterech nowych przystankach autobusowych na ulicy Św. Wawrzyńca nie będą odjeżdżały żadne autobusy.

Choć miasto rozważało wprowadzenie tramwaju linii 2 od ulicy Zwierzynieckiej, przez Kraszewskiego do Dąbrowskiego w kierunku mostu Teatralnego, ostatecznie zdecydowano inaczej. Wybrano mniejsze zło, uznając, że prace prowadzone „pod ruchem” mogłyby być niebezpieczne dla pracowników remontowych, kierowców i pasażerów. Dodatkowo wydłużyłyby one czas remontu o dwa tygodnie.

Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu przyznaje, że szyny i zwrotnice na skrzyżowaniach tramwajowych zużywają się znacznie szybciej niż infrastruktura torowa na innych sekcjach sieci tramwajowej. Negatywny wpływ na stan torowiska ma także ruch samochodowy, w tym autobusów, śmieciarek czy pojazdów dostawczych. Z tego powodu wymagana jest wymiana niektórych odcinków szyn łukowych oraz krzyżownic. Wymieniona zostanie również zwrotnica najazdowa wraz z napędem od strony Ogrodów.

Radni Osiedla Jeżyce nie mają zastrzeżeń do Zarządu Transportu Miejskiego. Przypominają jednak, że w 2020 roku miasto zrezygnowało z planowanej przebudowy ulic Dąbrowskiego i Kraszewskiego, które miały być objęte dofinansowaniem unijnym. Zamiast tego skierowano fundusze i siły na przebudowę ulicy Wierzbięcice i inne projekty inwestycyjne.