Zgodnie z ostrzeżeniem wydanym przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW), istnieje poważne ryzyko niebezpiecznych warunków na drogach. To ostrzeżenie, wydane w ramach systemu alertów pierwszego stopnia, wzywa obywateli do ostrożności i zaleca pozostanie w domu osobom, które nie muszą podróżować.

Ostrzeżenie IMGW dotyczy oblodzenia i będzie obowiązywało 18 stycznia, od godziny 10:00 do 22:00. Szereg powiatów został wymieniony jako obszary zagrożone, w tym gostyński, jarociński, kaliski, kępiński, krotoszyński, leszczyński, ostrowski, ostrzeszowski, pleszewski, rawicki oraz turecki.

Przewiduje się, że zmokłe nawierzchnie dróg i chodniki będą zamarzać po opadach deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu, co spowoduje ich oblodzenie. Temperatura powietrza spadnie do około -3 C, a minimalna temperatura przy gruncie wyniesie około -4 C. Te ujemne temperatury utrzymają się co najmniej do soboty, jak prognozuje IMGW.

Podobne warunki, z marznącymi opadami, są również przewidywane w Poznaniu. Zgodnie z oceną IMGW, prawdopodobieństwo wystąpienia tego zjawiska wynosi 90%.