Siły policyjne z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego oraz Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Poznaniu, we współpracy z Prokuraturą Rejonową Stare Miasto w Poznaniu, doprowadziły do zatrzymania siedmiu osób. Podejrzanym zarzuca się udział w organizacji przestępczej oraz dokonanie oszustwa. Za te przestępstwa grozi kara nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Zdarzenie, które było początkiem śledztwa, miało miejsce w Szczecinie. Starsza pani padła ofiarą oszustwa telefonicznego. Sprawcy działali według sprawdzonego schematu. Kobieta otrzymała telefon, w którym rzekomy pracownik banku poinformował ją, że ktoś próbuje wziąć na nią kredyty. W trakcie rozmowy na jej telefon przychodziły wiadomości SMS, podobno od banku, informujące o składanych wnioskach kredytowych. Oszust zapewnił, że blokuje te wnioski – co potwierdziły kolejne smsy. Po takiej manipulacji, pokrzywdzona uwierzyła fałszywemu pracownikowi banku i przelała swoje oszczędności na cztery nowe konta podane przez sprawców. Straciła w ten sposób 130 tysięcy złotych.

Po przelaniu pieniędzy, oszuści zaczęli je wypłacać w różnych miejscach Polski. Jedna z prób wypłaty środków miała miejsce w Poznaniu, co doprowadziło do identyfikacji jednej z osób związanych z przestępstwem. Ta osoba została zatrzymana 6 lutego w Poznaniu. Następne zatrzymania miały miejsce 9 lutego, również w Poznaniu, a kolejne 13 lutego w Gdańsku i we Wrocławiu. Suma zatrzymanych wyniosła siedem osób. Trzy z nich objęto dozorem policyjnym, a czterem sąd nałożył tymczasowy areszt na okres trzech miesięcy.