Pod koniec 2023 roku, klub piłkarski Lech Poznań zdecydował się na zmianę trenera z Johna van den Broma na Mariusza Rumaka. Tym samym, po decyzji o odejściu dwóch członków sztabu szkoleniowego: Macieja Kędziorka oraz Denny’ego Landzaata, konieczne stało się uzupełnienie składu.

Mariusz Rumak, po objęciu funkcji trenera Lecha Poznań, zapewniał, że nazwiska nowych członków ekipy szkoleniowej zostaną podane do publicznej wiadomości jeszcze przed zakończeniem roku. Zarówno on, jak i cały klub, pragnął aby już od początku stycznia cała kadra mogła wspólnie pracować nad strategią na wiosenne rozgrywki. Celem jest zdobycie tytułu mistrza Polski oraz narodowego pucharu.

Klub oficjalnie ogłosił, że do sztabu dołączą Rafał Janas oraz Grzegorz Wojtkowiak.

Rafał Janas, 46-letni trener, przez wiele lat współpracował jako asystent z Maciejem Skorżą. Jedyne odstępstwo od tej reguły miało miejsce podczas pierwszych mistrzostw Polski zdobytych przez Skorżę z Lechem w 2015 roku. Wówczas asystentami Skorży byli Dariusz Żuraw i Tomasz Rząsa, a Janas pracował jako trener młodzieżowej reprezentacji Polski.