Chociaż służby policyjne praktycznie codziennie nawołują do powstrzymywania się od pozostawiania psów w zamkniętych samochodach w czasie upałów, nie wszyscy zwracają uwagę na te ostrzeżenia. Policjanci zebrali dowody na to, gdy 52-letnia kobieta zdecydowała się zostawić swego psa w aucie, na szczęście jednak byli oni obecni, aby pomóc czworonogowi.
W czwartek, 27 czerwca, dyżurny funkcjonariusz policji otrzymał doniesienie o psie, którego właścicielka zostawiła w zamkniętym samochodzie na parkingu przy supermarkecie w Obornikach. Ze względu na panujące wysokie temperatury, zwierzęciu groziło poważne niebezpieczeństwo.
Na miejsce zdarzenia przyjechali policjanci, którzy potwierdzili prawdziwość informacji. Pies był zamknięty w samochodzie, który stał na słońcu, bez dostępu do świeżej wody. Na termometrach było ponad 30 stopni Celsjusza, a pies wydawał się być bardzo zmęczony. Właśnie w tym momencie, gdy policjanci mieli wybić szybę samochodu, właścicielka zwierzaka – 52-letnia kobieta z gminy Obornik – wróciła do auta.
Jeżeli mamy zamiar załatwiać różne sprawy bez możliwości zabrania ze sobą naszych zwierząt, nie powinniśmy zabierać ich w podróż samochodem. Często tłumaczymy takie sytuacje twierdzeniem, że tylko na chwilę wyszliśmy zrobić zakupy bądź coś załatwić, lub że zostawiamy w samochodzie uchyloną szybę. Jednak nawet to wystawia nasze zwierzęta na realne niebezpieczeństwo – uchylenie szyby nie poprawia cyrkulacji gorącego powietrza wewnątrz pojazdu. Nie jest wymagane dużo czasu, aby zwierzę mogło doznać przegrzania, odwodnienia, udaru czy nawet uduszenia.
Warto pamiętać, że jeśli funkcjonariusze stwierdzą, że pozostawienie psa w aucie stanowi zagrożenie dla jego życia, mają prawo podjąć wszelkie możliwe działania, aby uwolnić go z pojazdu – nawet jeśli oznaczałoby to wybicie szyby.
Pamiętajmy!
Zgodnie z art. 35 ust.1a ustawy o ochronie zwierząt, za znęcanie się nad zwierzętami grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub nawet pozbawienia wolności do trzech lat. W kontekście tej ustawy, termin „znęcanie się nad zwierzętami” obejmuje również sytuacje, w których domowe lub gospodarskie zwierzę jest wystawione na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych zagrażających jego zdrowiu lub życiu – co jest właśnie problemem omawianym w tym przypadku.
Nie przejdźmy obojętnie obok. Jeżeli zauważymy zwierzę, które znajduje się w sytuacji zagrażającej jego życiu lub zdrowiu, powinniśmy zawiadomić policję dzwoniąc na numer alarmowy 112.