Przetoka odbytu to dolegliwość związana z dużym dyskomfortem. Przełomem w jej leczeniu okazała się nowoczesna metoda, stosowana po raz pierwszy w Polsce przez chirurgów z miejskiego szpitala im. Józefa Strusia. Dzięki tej procedurze pacjenci nie muszą cierpieć na silne bóle.

Oddział Chirurgii Ogólnej i Kolorektalnej Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. J. Strusia stał się miejscem, gdzie przeprowadzono pierwsze w kraju operacje przetok okołoodbytniczych z wykorzystaniem innowacyjnej technologii, opartej na autologicznej bioaktywnej matrycy fibrynowej.

Przetoki odbytu są jednymi z najczęściej spotykanych problemów zgłaszanych przez pacjentów proktologów. W skrócie, są to niewłaściwe połączenia odbytu ze skórą prowadzące do powstania patologicznego kanalika, który powoduje wiele nieprzyjemnych dolegliwości takich jak nawracające, często ciężkie infekcje czy ropną wydzielinę.

Przetoki najczęściej powstają na skutek infekcji w kanale odbytu, ale mogą również być efektem chorób zapalnych jelit (na przykład choroby Crohna) lub powikłaniem urazów i operacji. Problem ten dotyka osób w każdym wieku, ale najczęściej osoby aktywne są nim dotknięte.

Niewątpliwie, leczenie przetok do tej pory nie było łatwe i przynosiło pacjentom wiele cierpień. Standardowe zabiegi polegały na rozcięciu lub wycięciu przetoki, które wiązały się z silnym bólem oraz wysokim ryzykiem nawrotów, szacowanym na 40-50%. Tradycyjne operacje mogły także prowadzić do uszkodzenia zwieraczy odbytu, co skutkowało nietrzymaniem stolca.

Jednak dzięki nowej metodzie opartej na autologicznej bioaktywnej matrycy fibrynowej, jest to już historia. Metoda ta pozwala na skuteczność leczenia na poziomie 60-70%, jednocześnie uwalniając pacjentów od intensywnego bólu pooperacyjnego.

Sama procedura polega na wykorzystaniu krwi pacjenta do stworzenia preparatu, który jest następnie używany podczas operacji. Krew jest pobierana i odwirowywana w specjalnym procesie, a z 120 ml próbki lekarze tworzą 5 ml preparatu. Składa się on głównie z płytek krwi, które pomagają w procesie gojenia oraz fibryny, kluczowego białka w procesie krzepnięcia krwi.

Podawanie preparatu pacjentowi bezpośrednio do kanału przetoki prowadzi do stopniowego gojenia, natomiast jednoczesne stosowanie antybiotyków zwiększa skuteczność leczenia tą metodą.

Nowatorska metoda stosowana jest już obecnie z sukcesem w wielu krajach Europy Zachodniej. Wszystko wskazuje, że i w Polsce przyniesie oczekiwane rezultaty. Dwa pierwsze zabiegi przeprowadzono na mężczyznach w średnim wieku.

Pan Eugeniusz, jeden z pacjentów operowanych tą metodą cierpiał na przetokę odbytu przez 15 lat i przeszedł już wcześniej dwa tradycyjne zabiegi. Mimo początkowych obaw, jest teraz pełen nadziei, że ta nowatorska operacja przyniesie mu ulgę.

Lekarze podkreślają, że opóźnianie konsultacji u specjalisty może tylko pogorszyć sytuację. Ważne jest, aby pacjenci mieli świadomość, że nie mają powodu do wstydu przed lekarzem, a im wcześniej zostaną zdiagnozowani, tym lepsze wyniki można osiągnąć w leczeniu.