Rozpoczynając od dzisiejszego dnia, tj. czwartek 21 grudnia, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wyemitował ostrzeżenie dotyczące intensywnego wiatru, które będzie obowiązywało do wieczora piątku. Tą informacją IMGW chce zwrócić uwagę mieszkańców Polski na przewidywane warunki atmosferyczne, które będą występować w różnym natężeniu na terytorium niemal całego kraju.

Dla przykładu, w Poznaniu oraz powiecie poznańskim oczekuje się, że dzisiejsze warunki będą znacznie intensyfikować się do godziny 19:00, kiedy to moc wiatru może osiągnąć średnią prędkość do 40 km/h, z porywami dochodzącymi nawet do 85 km/h. Wiatr ten przewiduje się, że będzie wiejący głównie z zachodu. Zdaniem ekspertów z IMGW, prawdopodobieństwo takiej sytuacji ocenia się na 90 procent.

Jednak po godzinie 20:00 sytuacja ma ulec zmianie. Oczekuje się, że wiatr stanie się jeszcze bardziej gwałtowny, co skutkować ma zmianą ostrzeżenia IMGW z pierwszego na drugi, znacznie silniejszy stopień zagrożenia. W przewidywaniach na noc z czwartku na piątek oraz przez cały piątek, do godziny 20:00, intensywność wiatru ma być jeszcze większa, z porywami sięgającymi nawet 90 km/h.

Pracownicy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu apelują do mieszkańców o zabezpieczenie przedmiotów mogących stanowić zagrożenie przez możliwość ich porwania przez silny wiatr. Te obejmują między innymi przedmioty znajdujące się na balkonach, tarasach czy parapetach okien. Rekomendują także szczelne zamknięcie okien i drzwi na czas trwania wichury oraz możliwe pozostanie w domu i unikanie otwartych przestrzeni.

Podczas jazdy samochodem zaleca się ostrożność i redukcję prędkości. Nagłe porywy wiatru mogą prowadzić do utraty kontroli nad pojazdem, zwłaszcza kiedy ten opuszcza teren zalesiony czy zabudowany i wjeżdża na otwarte przestrzenie. Zaleca się zatrzymanie pojazdu na najbliższych parkingach lub poboczach (pamiętając o włączeniu świateł awaryjnych), ale unikanie miejsc pod drzewami, gdzie istnieje ryzyko uszkodzenia samochodu przez spadającą gałąź.