Instytucja pomocy społecznej w Poznaniu, czyli Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, rozpoczęło poszukiwania osób gotowych na podjęcie roli rodziny zastępczej. Jest to jedna ze specyficznych form wsparcia dla dzieci, która ma na celu zapewnienie im opieki na okres przejściowy. W tej roli, dorosłymi stają się rodzicami dla dziecka, które z różnorakich przyczyn nie ma możliwości wychowywać się we własnym środowisku rodzinnym. Dzieci te są umieszczane w rodzinach zastępczych do momentu, kiedy ustały trudności, które doprowadziły do konieczności opieki zastępczej lub do momentu uregulowania ich sytuacji prawnej i zgłoszenia go do ośrodka adopcyjnego.

Wiele z tych dzieci już miało negatywne doświadczenia, jak przeżywanie przemocy, zaniedbania czy wręcz wykorzystanie seksualne. Wszystkie one potrzebują poczucia bezpieczeństwa i budowania bliskich relacji z dorosłymi, którym mogą zaufać i którzy będą dla nich wsparciem. W takim procesie może pomóc rodzina o otwartym sercu, która potrafi spojrzeć na dziecko z czułością, ale jednocześnie jest konsekwentna w wychowaniu oraz umie mądrze i rozsądnie wspierać dziecko.

Bycie rodzicami zastępczymi wymaga nie tylko zaangażowania i poświęcenia, ale przynosi także ogromną radość i satysfakcję. Jeśli masz ochotę zapewnić bezpieczny dom dla dzieci potrzebujących opieki zastępczej, skontaktuj się z nami!

Na kandydatów na rodziny zastępcze czekają następujące kryteria: odpowiedzialność i gwarancja prawidłowego sprawowania pieczy zastępczej; posiadanie pełni władzy rodzicielskiej; brak przeszłości karnej; regulowanie obowiązku alimentacyjnego (jeśli istnieje taki obowiązek); posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych; zdolność do sprawowania opieki nad dzieckiem (potwierdzona zaświadczeniem lekarskim i opinią psychologiczną); zapewnienie godziwych warunków bytowych i mieszkaniowych; rezydencja na terenie Polski; posiadanie stałego źródła dochodów przez co najmniej jedną osobę; ukończenie szkolenia dla kandydatów na rodzinę zastępczą organizowanego przez nasze Centrum oraz zakwalifikowanie się do pełnienia funkcji rodziny zastępczej.