W przedszkolach Poznania nie brakuje atrakcji dla najmłodszych. Dzieci mają możliwość uczestniczenia w różnorodnych zajęciach rozwojowych, a także spotkaniach z przedstawicielami różnych profesji, poznawaniu zwyczajów z innych krajów, czy też wyprawach na wycieczki. Przedszkola oferują swoim podopiecznym nie tylko autorskie programy nauczania, ale i projekty stymulujące ich rozwój. Rodzice, planujący zapisać swoje dzieci do tych placówek, mogą bliżej poznać je podczas dni otwartych. W tym roku rekrutacja do przedszkoli w Poznaniu startuje 19 marca o godzinie 10:00.

Jak ma to miejsce co roku, rodzice mogą składać wnioski do maksimum pięciu przedszkoli. Decydującym czynnikiem o przyjęciu dziecka do wybranej placówki jest ilość punktów zdobytych w trakcie procesu rekrutacji. Zgłoszenia można składać aż do 4 kwietnia, natomiast listy zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych kandydatów zostaną opublikowane 22 kwietnia o godzinie 12:00.

Proces rekrutacji wymaga wypełnienia specjalnego wniosku, który można złożyć w formie elektronicznej na dedykowanej stronie internetowej. Wniosek po wydrukowaniu i podpisaniu można zeskanować lub sfotografować i przesłać za pomocą systemu „Nabór”, do którego należy wcześniej założyć konto. Wniosek można również pobrać ze strony, wypełnić odręcznie, podpisać i dostarczyć do przedszkola pierwszego wyboru wraz z innymi dokumentami. To samo dotyczy wszelkich potrzebnych oświadczeń, których wzory znajdują się na wspomnianej stronie.

Podczas rekrutacji rodzic może wymienić pięć preferowanych placówek. Punkty przyznawane są na podstawie ustawowych i samorządowych kryteriów. Do tych pierwszych należą: pochodzenie z rodziny wielodzietnej, wychowanie przez samotnego rodzica, niepełnosprawność dziecka, niepełnosprawność rodziców lub rodzeństwa, czy wychowywanie się w rodzinie zastępczej. Za każde z tych kryteriów można zdobyć 50 pkt.

Dodatkowe punkty mogą zdobyć dzieci, których rodzice pracują (10 pkt), rozliczyli podatek dochodowy od osób fizycznych za poprzedni rok w Poznaniu (16 pkt – obydwoje rodziców, 8 pkt – jeden rodzic), a także dzieci, których rodzeństwo będzie uczęszczało do tej samej placówki w roku szkolnym, na który prowadzona jest rekrutacja (12 pkt). Istotne jest również to, czy rodzic wskazał dane przedszkole jako pierwszej preferencji (5 pkt.), drugiej (4 pkt.), trzeciej (3 pkt.), czwartej (2 pkt.) czy piątej (1 pkt.). Dodatkowe 5 punktów przysługuje za obowiązkowe szczepienia dziecka.

Ważne jest potwierdzenie spełnienia poszczególnych kryteriów przy pomocy odpowiednich dokumentów i oświadczeń. Aby potwierdzić rozliczanie podatków w Poznaniu, potrzebna jest kserokopia pierwszej strony zeznania podatkowego wraz z UPO (w przypadku elektronicznego zeznania) lub wygenerowane z systemu OK Poznań potwierdzenie aktywnego użytkownika programu. W przypadku pracujących rodziców konieczne jest również zaświadczenie o zatrudnieniu. Jeśli dziecko było szczepione lub z przyczyn medycznych nie mogło być szczepione, konieczne jest potwierdzenie tego faktu w oświadczeniu.

Harmonogram rekrutacji prezentuje się następująco:

19 marca – 4 kwietnia: termin składania wniosków,

22 kwietnia o godz. 12:00: ogłoszenie listy kandydatów,

22 – 28 kwietnia: termin potwierdzenia woli zapisu dziecka do danego przedszkola,

30 kwietnia: ogłoszenie listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych,

2 – 14 maja: procedura odwoławcza.

Jeżeli dziecko nie zostanie przyjęte do żadnej placówki, rodzic otrzyma dla niego skierowanie do przedszkola lub szkoły podstawowej z oddziałami przedszkolnymi, które dysponuje wolnymi miejscami. Skierowania będą sporządzane od 19 maja do 6 czerwca. Jeśli rodzic nie skorzysta z tego rozwiązania, może brać udział w rekrutacji uzupełniającej, która rozpocznie się 10 czerwca.