Rozpoczyna się 34. odsłona festiwalu Malta – legendarnego wydarzenia kulturalnego, które znów zawita do Poznania. W najbliższą sobotę mieszkańcy miasta będą mogli doświadczyć niezapomnianych spektakli, poznać artystów z różnych zakątków świata, uczestniczyć w debatach i spotkaniach. Wszystko to odbędzie się w ciągu dziewięciu dni pełnych sztuki i kultury. „Za Miłość!” – tak brzmi hasło tegorocznego festiwalu.
Pierwszy raz w historii festiwal występuje pod patronatem Dominiki Kulczyk. Wydarzenie potrwa od 7 do 15 września i skoncentruje się na dwóch głównych tematach: kobiecości i trosce o naszą planetę. Już pierwszego dnia artystyczne wydarzenia opanują miejską przestrzeń. Jednym z nich będzie „Dominoes” – mobilna instalacja składająca się z tysięcy gigantycznych kostek domina, które będą przechodzić przez ulice, parki, centra handlowe i dziedzińce.
Koncerty, spektakle i artystyczna mozaika z całego świata
Wydarzenia festiwalowe będą miały miejsce na terenie całego miasta. Plac Wolności zostanie przekształcony w ogromną pracownię malarską, na której Compagnie Lucamoros rozstawi swoją gigantyczną sztalugę, stanowiącą scenę dla plenerowego spektaklu „Żółw Gaugina” (13 września). Głównym punktem festiwalu będzie jednak Malta, gdzie 14 września L.U.C. & Rebel Babel Film Orchestra zaprezentują muzykę z filmu „Chłopi”, wznosząc toast „Za miłość”. Wśród gości znajdą się Kayah i Kwiat Jabłoni. Tego samego wieczoru wystąpi również australijski duet Hollow Coves.
Na festiwalu pojawią się znane osobistości ze świata kultury. Aktor Tim Robbins, laureat Oscara znany m.in. z filmu „Skazani na Shawshank”, po raz pierwszy odwiedzi Polskę. Przyleci do Poznania z reżyserowaną przez siebie sztuką „Do góry nogami”. Krzysztof Warlikowski wraz z Nowym Teatrem zaprezentuje swoją najnowszą premierę „Elizabeth Costello. Siedem wykładów i pięć bajek z morałem”.
Jaha Dukureh, nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla aktywistka, podzieli się swoim przesłaniem z publicznością festiwalu. Noblista Orhan Pamuk najpierw odwiedzi Teatr Wielki, by posłuchać opery opartej na jego najpopularniejszej powieści, a następnie spotka się z uczestnikami festiwalu. Na Malta Festival trafią też interpretacje dzieł Wisławy Szymborskiej i Johna Maxwella Coetzeego.
Siła kobiet i troska o środowisko
Na festiwalu nie zabraknie innowacyjnych produkcji. Jednym z nich będzie „Sun and Sea” – opera klimatyczna autorstwa Liny Lapelyte, Vaivy Grainyte i Rugile Barzdziukaite, która zdobyła Złotego Lwa Biennale w Wenecji i odwiedziła najważniejsze festiwale na świecie.
W ramach programu festiwalu zaplanowano również sekcję „Wiedźmy”. Rozpocznie ją odsłonięcie rzeźby Alicji Białej w parku Stare Koryto Warty w Chwaliszewie. Tego samego dnia wystąpi Chór Czarownic prowadzony przez Ewę Łowżył. Filmy dokumentalne Dominiki Kulczyk przedstawią współczesną kobiecą duchowość na całym świecie.