Policjanci z Kościana zatrzymali 23-letnią kobietę, podejrzewając ją o liczną serię włamań i kradzieży. Kobieta, która mieszka w Śmiglu, została oskarżona o ośmiokrotne nielegalne użycie bankomatowej karty należącej do 60-letniej kobiety z Poznania. Incydenty miały miejsce na terenie Kościana pod koniec marca 2024 roku, gdzie oskarżona płaciła zbliżeniowo w sklepach. Obie panie zbiegłością okoliczności przebywały razem w tym samym szpitalnym pokoju przez kilka dni. Teraz oskarżona będzie musiała odpowiedzieć przed prawem za popełnione przestępstwa.

W końcu marca tego roku, 60-letnia poszkodowana zgłosiła na policję trzy przypadki nieautoryzowanego użycia jej zaginionej karty bankowej, szacując swoje straty na około 100 złotych. Policja natychmiast podjęła działania, które obejmowały analizę monitoringu, co pozwoliło im zidentyfikować osobę odpowiedzialną za to przestępstwo. Sprawcą okazała się wspomniana 23-latka, która podczas pobytu w szpitalu dzieliła pokój z poszkodowaną. Kiedy starsza kobieta nie była obecna, młodsza kobieta zabierała jej kartę bankową, opuszczała tymczasowo szpital na zakupy, po czym wracała i odkładała kartę na miejsce. Policjanci ustalili, analizując wcześniejsze transakcje, że kradzieży było więcej, bo aż osiem, sumując się do kwoty prawie 260 złotych.

Na podstawie zgromadzonych dowodów, policjanci postawili 23-latce zarzuty za ośmiokrotną kradzież z włamaniem. Kobieta przyznała się do przestępstwa i zwróciła skradzione pieniądze poszkodowanej.

Warto pamiętać, że płacenie zbliżeniowo cudzą kartą to kradzież z włamaniem – przestępstwo polegające na przełamywaniu zabezpieczenia elektronicznego, włamaniu się do systemu elektronicznego i kradzieży pieniędzy. Za to przestępstwo na podstawie art. 279 § 1 kk grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. W przypadku serii przestępstw sąd może wymierzyć karę do górnej granicy ustawowego zagrożenia, zwiększoną o połowę.

Apel do społeczeństwa! Jeśli znajdziemy jakiekolwiek dokumenty czy karty bankomatowe, powinniśmy natychmiast oddać je do odpowiedniego organu. Osoby, które zgubiły lub którym skradziono kartę płatniczą, powinny natychmiast informować bank i zablokować możliwość dokonywania płatności przez nieuprawnione osoby, co umożliwi zapobieganie dalszej utracie środków na koncie.