W ramach skoordynowanej operacji obejmującej trzy województwa, w tym Wielkopolskę, Wielkopolska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) poczyniła istotne postępy w walce przeciwko nielegalnym praktykom. Współpracując z Centralnym Biurem Śledczym Policji (CBŚP), Polską Agencją Antydopingową oraz EUROPOLEM, udało im się rozbić grupę przestępczą specjalizującą się w produkcji i dystrybucji suplementów diety zawierających narkotyki, dopalacze i sterydy – mówi rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu, Małgorzata Spychała-Szuszczyńska.

Przeprowadzone działania miały miejsce nie tylko w Wielkopolsce, ale także głównie na Mazowszu i na Śląsku. Zostało aresztowanych 7 członków zorganizowanej grupy przestępczej specjalizującej się w produkcji i dystrybucji nielegalnych substancji przez sklepy internetowe. Substancje te obejmowały zabronione w sporcie środki, substancje psychotropowe i psychoaktywne. W trakcie operacji, funkcjonariusze skonfiskowali suplementy diety zawierające nielegalne substancje, linię produkcyjną oraz półprodukty o łącznej wartości przekraczającej 20 milionów złotych.

W akcji brały udział także międzynarodowe agencje, w tym Wydział Antynarkotykowy Służby Celnej w Brnie, słowacka Krajowa Agencja Kryminalna Policji w Bratysławie oraz Europol i Eurojust. Spychała-Szuszczyńska informuje, że w analizowanych próbkach odkryto narkotyki, dopalacze i sterydy. Nielegalna działalność grupy przestępczej przyniosła jej dochód przekraczający 30 milionów PLN. Zablokowano również kilkanaście milionów złotych na ponad 100 bankowych kontach powiązanych z aresztowanymi osobami.

Podczas sprawdzania miejsc produkcji i przechowywania suplementów, głównie w Warszawie, funkcjonariusze CBŚP stwierdzili, że te miejsca nie spełniają wymaganych norm sanitarnych. Jak wynika ze wstępnych opinii ekspertów z dziedziny farmacji, zabezpieczone substancje stanowią realne zagrożenie dla życia i zdrowia konsumentów.

Prokuratura postawiła zatrzymanym zarzuty, między innymi udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przetwarzania środków odurzających i nowych substancji psychoaktywnych. Dodatkowo, oskarżeni są o produkcję leków bez wymaganej zgody, narażenie życia i zdrowia wielu osób, oraz produkcję szkodliwych suplementów. Oskarżenia obejmują również doping w sporcie oraz pranie pieniędzy na kwotę przekraczającą 31 milionów PLN. Dwie osoby są także podejrzane o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, za co grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.